Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02/2021 17:22

Vaksina e Pfizerit rezulton sipas një studimi të ri po efikase në jetën reale sa edhe në testime laboratorike. Studimi në shkallë të gjerë përfshiu 1.2 milionë persona e duket I besueshëm. Ekspertët e Institutit të Kërkimeve “Clalit” të Izraelit zbuluan se vaksina me dy doza zvogëlonte rastet simptomatike të COVID-19-s me 94% në të gjitha grupmoshat dhe ulte rastet e rënda të sëmundjes me 92%. Hulumtuesi po kështu kuptuan se një dozë e vetme e vaksinës ishte 57% efektive pas vetëm dy javësh nga marrja e saj.Studimi i cili është rishikuar edhe nga të tjerë ekspertë dhe botuar në revistën mjekësore “Neë England Journal of Medicine”, është analiza e parë e një strategjie kombëtare të vaksinimit kundër COVID-19-s. Provat klinike të fazës së fundit të kryera nga Pfizer-BioNTech-u deshmuan se vaksina ishte 95% efektive ndaj koronavirusit të ri. Ndërkohë kompania “Moderna” thotë se ka prodhuar një version të ri të vaksinës së saj me dy doza për të luftuar variantin e COVID-19-s të identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut. Kompania farmaceutike me bazë në SHBA, ka dërguar për studime shtesë një sasi të vogël të versionit të ri të vaksinës në Institutin Kombëtar amerikan të Shëndetit.kwto zhvillime vijnw nw njw kohw kur po shtohet frika se variantet që përhapen me shpejtësi të zbuluara kohët e fundit në Britani dhe Afrikën e Jugut, do të jenë rezistente ndaj vaksinave të reja.

Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:24
Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04 15:23
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:10
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:10
Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04 14:35
Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04 13:58
Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04 13:57
Top News – Vetëm 72 orë kohë…/ Për nëndetësen e zhdukur me 53 persona në bord
22/04 13:57
Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04 13:57