Top News – Shënohet viktima e parë e protestave/ 49 vjecari vdiq pas arrestimit nga policia gjermane
02/08/2021 20:51

Shënohet viktima e parë pas protestave të zhvilluara në Gjermani gjatë ditëve të fundit. Sipas policisë, një 49-vjeçar ka vdekur pasi u arrestua nga oficerët të henën, gjatë protestave kundër masave të qeverisë gjermane për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Policia tha se burri ishte ankuar për shtrëngime në krah dhe kraharor, ndërsa oficerët kontrolluan letërnjoftimin e tij në rrethin Mitte të kryeqytetit, ku mijëra protestues ishin mbledhur të dielën pavarësisht ndalimit zyrtar të demonstratave. Sipas burimeve, policët i dhanë ndihmën e parë burrit derisa mbërriti një ambulancë dhe e çuan në spital, ku më vonë ai vdiq. Një hetim është hapur për vdekjen e burrit. Rreth 600 persona u arrestuan gjatë demonstratave, të cilat patën shpërthime dhune ndërsa protestuesit kundërshtuan urdhrat për t’u shpërndarë dhe u përpoqën të thyenin linjat e policisë. Protestat pasojnë demonstrata të tjera në shkallë të gjerë kundër masave të koronavirusit në të gjithë Evropën. Mijëra njerëz kanë dalë për të protestuar ndaj kërkesave të vaksinimit në Francë gjatë tre fundjavave të fundit, ndonjëherë duke u përplasur me policinë, dhe rreth 80,000 njerëz protestuan në qytetet në të gjithë Italinë fundjavën e kaluar.

Top News – As që e përmendi Kosovën/ Grenell kritikon Biden për fjalimin në OKB
21/09 23:25
Top News-Si po ndërmjetëson BE krizën/Borrell telefonoi me urgjencë Vuçiç dhe Kurtin
21/09 23:06
Top News- Bota përballet me një dekadë vendimtare/Fjalimi i parë i Biden në OKB
21/09 22:49
Top Channel/ Talibanët thonë se kthimi i vajzave në shkolla do të bëhet ‘sa më shpejt’
21/09 22:12
Top Channel/ Pylli tropikal më i madh i Nigerisë, parajsë e specieve të rrezikuara
21/09 22:11
Top Channel/ Portugalia nis ‘e zhveshur’ sezonin e vjeljes së rrushit
21/09 22:10
Top Channel/ Studentët në radhë për të dhënë gjak pas masakrës në universitetin e Perm
21/09 22:09
Top News- Covidi ka vrarë sa gripi spanjoll/ 675,000 viktima në SHBA
21/09 18:30
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:47
Top News – Talebanët zgjerojnë kabinetin / Prezantojnë listën e zv.ministrave, asnjë grua
21/09 16:40
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:19
Top Channel/ Trondit Papa Françesku: “Më donin të vdekur, po përgatisnin Konklavën”!
21/09 16:13
Top News – Kapen tre tonë heroinë afgane / Me vlerë 2.7 mld usd, talebanët ‘përveshin mëngët’
21/09 16:07
Top Channel/ Zgjedhjet në Gjermani, priten ndryshime, socialdemokratët janë në krye
21/09 15:44
Top News – ‘Nuk jam një tjetër Trump’ / A do mund t’i bindë Biden aleatët…
21/09 15:29
Top News – Sulmi me Novichok / Një tjetër rus nën akuzë
21/09 15:16
Top Channel/ “Pompei 2”: skenat tmerruese kur llava zbret në rrugë, gllabëron shtëpitë në La Palma!
21/09 15:03
Top Channel/Konfiskohen tre tonë heroine afgane, vlera miliarda dollarë- kalohej si mineral!
21/09 14:49
Top Channel/ “Picën haje në trotuar”; presidentin Brazilian Bolsonaro e nxjerrin nga restoranti
21/09 14:48
Top Channel/Agjentët amerikanë mbi kuaj,qëllojnë me kamxhik emigrantët në kufi:“Si Perëndimi i Egër”
21/09 14:37