Top News – Serbia kundër Vuçiçit e kundër dhunës / Protesta në Beograd më e madhja pas Millosheviçit
04/06/2023 13:13

Mijëra qytetarë u mblodhën mbrëmjen e të shtunës në kryeqytetin serb, Beograd, në tubimin e pestë të organizuar nga opozita serbe dhe shoqëria civile, kundër dhunës, por ku nuk kanë munguar as thirrjet për dorëheqjen e presidentit aleksander Vucic. Protestat e zhvilluara nën moton ‘Serbia kundër dhunës’, janë bërë edhe manifestimet më të mëdha që nga koha kur protestat masive cuan në rënien e sllobodan milloshevicit, më shumë se dy dekada më parë. Protestat vijnë pas sulmeve masive në fillim të majit ku mbetën të vrarë 18 persona, mes të cilëve nëntë nxënës shkolle. Por, ato u zgjeruan duke u ushqyer edhe nga mllefi i akumuluar ndaj pushtetit për shkak të kulturës së dhunës që nxitet nga qeveri dhe mediat qëajo kontrollon – shkruan e përditshmja britanike The Guardian.

Top News -‘Një shkëndijë dhe lufta shpërthen…’/ Shtypi gjerman për Kosovën: Problemi quhet ‘Vuçiç’
26/09 13:48
Top News – Autoblinda e terroristëve serbë / Pamjet, Policia e Kosovës e largon nga Banjska
26/09 13:33
Top News – Serbia mban zi për terroristët / Flamujt në gjysmështizë më 27 shtator
26/09 13:15
Top News – Terroristët serbë nisin të flasin / Të arrestuarit, që të gjithë me shtetësi serb
26/09 12:10
Top News- 6 terroristë të vrarë / Një tjetër vdes në spitalet e Serbisë, 5 të plagosur
26/09 12:08
Top News – NATO ‘blindon’ kufirin Kosovë-Serbi / Italia jep garanci: Tolerancë zero për dhunën
26/09 11:14
Top News – Natë pa të shtëna në Basnjskë / Caktohen masat e paraburgimit për të arrestuarit
26/09 11:06
Top News – Serbët marrin malet kur mbërrin policia e Kosovës / Pamjet e reja nga luftimet në Veri
26/09 10:05
Top News – ‘Prova’ që sulmi terrorist u nxit nga Serbia / Qytetarët e thjeshtë serbë s’e mbështetën
26/09 09:02
Top News – ‘Burgosi’ dhe dhunoi gruan në Greqi / Shqiptari Flet nga qelia – Është gënjeshtër…
25/09 18:57
Top News – Ishin bllokuar në Banjskë / Kthehen shtetasit maqedonas, shoqërohen nga policia
25/09 15:15
Top News – Gjendet i vrarë edhe një serb tjetër / Makinë me armë 1.5 km larg Manastirit të Banjskës
25/09 15:15
Top News – Lajçak thërret ‘Quintin’ / Edhe Escobar në takim, ‘alarm’ për Kosovën
25/09 15:04
Top News – Rusia reagon për Kosovën / Zëdhënësi i Putinit: ’Po vëzhgojmë nga afër situatën’
25/09 14:17
Top News – ‘Terroristët u kthyen në Serbi’ / Dy serbë të plagosur po trajtohen në Novi Pazar
25/09 12:49
Top News – 10 serbë të vrarë në veri…Njësia speciale e Kosovës merr nën kontroll manastirin
25/09 12:49
Top News- Heroi që ra në mbrojtje të atdheut/ Emri i Afrim Bunjakut shfaqet në ‘Times Square’
25/09 12:32
Top News – BE dështoi me ndërmjetësimin / Kurti kërkon format të ri në dialogun me Serbinë
25/09 12:04
Top News – Lajçak, i tronditur nga sulmi në veri: ’Do ta gjej një rrugë përpara për dialogun’
25/09 11:50
Top News – ‘Sulm i tmerrshëm’ mbi Policinë! Reagojnë ndërkombëtarët, apel për kthimin e qetësisë
25/09 11:50