Top News- Rrezik lufte në Ukrainë/Konfirmohet takimi urgjent mes Biden dhe Putin
04/12/2021 15:25

Presidenti amerikan Joe Biden ka konfirmuar të premten do të ketë një “diskutim të gjatë” me presidentin rus Vladimir Putin për krizën mes Rusisë dhe Ukrainës. Ai ka paralajmëruar se nuk do të pranojë “vijat e kuqe” të Moskës. Një video-konferencë mes dy liderëve pritet të zhvillohet brenda ditëve.“Ne kemi ditur për veprimet e Rusisë për një kohë të gjatë dhe pres që do të kemi një diskutim të gjatë me Putinin”, u tha Biden gazetarëve ndërsa u nis për në Camp David gjatë fundjavës. “Unë nuk i pranoj vijat e kuqe të askujt”, tha ai duke iu referuar kërkesave të Rusisë. Më shumë se 94,000 trupa ruse janë mbledhur pranë kufirit ukrainas, sipas autoriteteve ukrainase, duke cituar raportet e inteligjencës se Moska mund të planifikojë një sulm ushtarak në shkallë të gjerë në fund të janarit. Moska, nga ana tjetër, akuzon Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara për sjellje destabilizuese dhe thotë se Kievi mund të përgatitet të nisë ofensivën e vet në Ukrainën lindore, të cilën autoritetet ukrainase e mohojnë.

Top Channel/ Ortodoksët serbë notojnë në lumin e akullt për kryqin e Epifanisë
18/01 23:31
Top Channel/ Doganat në Senegal kapin 5 milionë dollarë municione në konteinerë
18/01 23:30
Top Channel/ Palestinezët në funeralin e aktivistit të shtypur nga mjeti ushtarak izraelit
18/01 23:29
Top Channel/ Lavrov: Rusia nuk pranon kërkesa për operacione ushtarake në territorin e saj
18/01 23:28
Top News-Festoi kur vendi ishte në izolim/ Boris Johnson i painformuar për rregullat anti-covid
18/01 23:07
Top News- Anëtare e NATO, por aleate e Rusisë/Cilën krah do mbajë Turqia nëse Putin pushton Ukrainën
18/01 19:50
Top News-Policia përgjoi zyrtarë e qytetarë/Zbulohen sekretet e protestës antiqeveri
18/01 19:48
Top News- Blinken shkon në Ukrainë/SHBA mision me Gjermaninë për të ndalur Rusinë
18/01 17:57
Top News- Vladimir Putin përçan Perëndimin/SHBA e BE pa plan për të ndalur luftën në Ukrainë
18/01 17:15
Top News- Gratë ‘marrin frenat’ e BE!/Kush është kryetarja e re e Parlamentit Evropian
18/01 15:42
Top News – Turqia do të ndryshojë emrin / Dërgon propozimin në OKB, ja si do të quhet…?
18/01 15:42
Top Channel/ Roberta Metsola zgjidhet presidente e Parlamentit Evropian
18/01 15:41
Top News- Rritet frika për luftë…!/Rusia po evakuon diplomatët nga Ukraina
18/01 15:34
Top Channel/ “Jeta do i kthehet normalitetit”/ Shefi i PFIZER: Covid nuk do të zhduket
18/01 15:28
Top News- Kërcënoi me armë shoferin e taksisë/ Kush është i riu shqiptar i arrestuar në Kolumbi
18/01 15:26
Top News – Vrau 77 persona 10 vite më parë / Breivik kërkon faljen, u dënua me 21 vite burg
18/01 15:20
Top News – I ardhur nga jashtë kësaj bote… / Diamanti i zi 555 karatësh, ‘zbarkon’ në Dubai
18/01 15:03
Top News – SOS, Xhakarta po fundoset! / Indonezia do të zhvendosë kryeqytetin
18/01 14:56
Top News – 5 mijë trupa të NATO-s në Estoni / Kremlini i alarmuar: Kemi të drejtë të shqetësohemi!
18/01 14:35
Top News-Ukraina ‘do sulmojë’ Bjellorusinë!/Lukashenko-Ka mbledhur 30 mijë trupa në kufijtë tanë
18/01 14:26