Top News-Ramën vëlla, Kurtin e çmoj,Vuçiç koleg! Abazoviç tregon marrëdhëniet me liderët e Ballkanit
27/09/2022 12:03

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazovic në një intervistë të fundit, ka folur për marrëdhëniet me liderat e vendeve të ballkanit, vecanërisht kryeministrat Edi Rama e Albin Kurtin si dhe me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçic. Abazovic ka thënë se ka marrëdhënie të mira me Vuçicin, që kryesisht janë marrëdhënie mes kolegësh. ‘Shumë të mira, raportet e mija me Vuçiç janë shumë të mira, janë kolegiale, të gjitha ato që thuhen se Vuçiç se ka patur gisht në grushtin e shtetit ose është përfshirë në politikën e malit të zi për mua nuk janë reale. Ai është president në shtetin e tij, ne kemi shtetin tonë sovran i cili ka politikat e veta. Me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Kosovës, albin Kurti, por edhe me kryeministrin e Kroacisë, Plenkoviç, edhe atë të Bosnjes apo Maqedonisë së veriut, jemi jashtëzakonisht bashkëpunues. Por, kemi një marrëdhënie që është jo vetëm politike, por edhe personale e njerëzore – tha Abazovic. I pyetur për raportet me Kurtin, që duken më të ngurta, Abazovic thotë se ai nuk është dakord me këtë këtë konstatim. Kryeministri në detyrë i malit të zi, thotë se e çmon Kurtin, për “qëndrimet e tij parimore”. ‘Ne jemi takuar me Kurtin dy apo tre herë”, tha Abazovic duke shtuar se të dy ata shkojnë mirë edhe pse disa cështje i shohin ndryshe. Por, marrëdhëniet me kryeministrin shqiptar Edi Rama, janë në një nivel tjetër. Abazovic thotë se ato janë shumë të miqësore dhe vëllazërore.

Top News – Vuçiç ‘rindez’ zjarrin në Kosovë!/ Osmani, akuza nga Tirana pas tensioneve në Veri
06/12 20:20
Top News – I hiqet nënshtetësia oligarkut pro rus!/ Vendimi nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut
06/12 17:39
Top News – Takimi Kurti-Vuçiç, shumë shpejt / Plani franko-gjerman rikthehet në Prishtinë e Beograd
06/12 13:59
Top News – Pas Vuçiçit, Lajçak takon Kurtin / Diplomaci ’pingpongu’ nga Beogradi në Prishtinë
06/12 11:29
Top News – Shqiptari abuzonte seksualisht me të miturën / Gjykata greke ka si provë pamjet filmike
05/12 21:34
Top News – BE plan për emigrantët nga Ballkani!/ Paralajmërimi për rikthimin e vizave me rajonin
05/12 18:39
Top News – Aleksandër Vuçiç bëhet ‘pishman’/ ‘Do të ishte turp po të mos isha në Tiranë’!
05/12 17:12
Top News – Tentakulat ruse në politikën ballkanase / Putin përdor diplomatët për të mbjellë kaos
05/12 16:30
Top News – Lajçak, me urgjencë tek Vuçiç / I ‘tërheq veshin’ për tensionet në Kosovë!
05/12 14:30
Top Channel/ “Ethe” zgjedhore në Greqi! Presion kryeministrit: shpall datën e zgjedhjeve
04/12 19:51
Top News – Vrau me thikë bashkëshorten/ Burgim të përjetshëm për shqiptarin në Greqi
04/12 11:31
Top News – Klinika në Greqi zhvat pensionistin / ‘Kuroi’ Vitiligon: Më morën 500 mijë euro
04/12 11:13
Top News- BE ngrin negociatat me Serbinë!/Vuçiç i izoluar, nuk vjen në samitin e Tiranës
04/12 10:39
Top News – Piu kokainë dhe vrau të dashurën/ Dëshmia e shqiptarit në polici dhe reagimi i fqinjëve
04/12 10:17
Top News – Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë/ Dënon gjuhën konflikt nxitëse të presidentit Vuçiç
03/12 17:07
Top Channel/ Samiti i Tiranës, Kosovën e përfaqëson Osmani: Ftesa vjen nga BE-ja!
03/12 15:12
Top News- Greqia prodhonon dronin e parë ushtarak/Shpërthejnë talljet në Turqi-duket si lodër!
02/12 18:41
Top News – BE i ‘lutet’ Vuçiç të vijë në Tiranë/Komisoneri Varhelyi-Eja dhe fol para të gjithëve!
02/12 16:16
Top News – BE kritika Vuçiç /Samiti i Tiranës ka rëndësi globale, Serbia po gabon
02/12 16:05
Top News – Serbia po përgatitej për konflikt!/ Lajçak zbulon tensionet para paktit për targat!
01/12 22:30