Top News – Policia e Eulexit/ Bastisje në shtëpinë e Thaçit
06/11/2020 11:17

Policia e Eulex ka nisur që në orët e para të mëngjesit një operacion kontrolli në shtëpinë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe kreut të grupit parlamentar të lëvizjes vetëvendosje, Rexhep Selimi. Ndërkohë, sipas mediave kosovare, zyrtarë të eulexit janë paraqitur edhe në zyrat e Partisë Demokratike të Kosovës. Mediat kosovare kanë sjellë pamje të operacionit të Eulexit në Cagllavicë, ku shihen makinat e Eulexit dhe të policisë së Kosovës para shtëpisë së Thaçit. I pranishëm, sipas tyre është edhe deputeti i PDK Abelard Tahiri. Një ditë më parë, Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi u nisën drejt Hagës, ku edhe janë vendosur në paraburgim. Ndërkohë që Jakup Krasniqi u transferua atje të mërkurën. Gjykata speciale ka bërë publike ndërkohë aktakuzën për krime lufte ndaj Thaçit, veselit, Selimit dhe Krasniqit. Bëhet fjalë për një aktakuzë prej 68 faqesh që i ngarkon ata me krime lufte, ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, tortura e vrasje të paligjshme dhe krimet kundër njerëzimit të burgosjes, akteve të tjera çnjerëzore, torturës, vrasjes së paligjshme, zhdukjes me forcë të personave dhe përndjekjes, të cilat sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer midis marsit 1998 dhe shtatorit të vitit 1999.

30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Ndalet shiu, gjendja drejt normalizimit
12/01 15:16
Top News – Vjosa Osmani kundër KQZ/ E drejta e votës nuk kushtëzohet me telefonata
11/01 23:06
Në Kosovë nis fushata/ Në tubime nuk po respektohen masat anti covid
11/01 19:46
Reshjet e dendura në Kosovë/ Shembet ura në Kamenicë
11/01 19:14
Top News – Kosova përballet me përmbytje/ Hoti, do të ndihmojmë familjet e dëmtuara
11/01 18:23
Nis fushata në Kosovë/ Partitë nxitojnë para hapjes zyrtare dhe pa masa anticovid
11/01 13:06
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Moti i keq, vështirësi në shumë rajone
11/01 12:29
A mund të bëhet deputet Albin Kurti? Drejtuesja e KQZ në Kosovë nuk e ka ende një përgjigje
09/01 13:00
Ish-deputeti i LDK-së, deklaratë shokuese: Duan të më eleminojnë vrasës me pagesë nga Shqipëria
08/01 15:29
Top News – Sa do kushtojnë zgjedhjet në Kosovë!/ KQZ merr vendimin, nis regjistrimi i subjekteve
08/01 14:55