Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02/2021 21:51

Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit, Avichai Mandelblit njoftoi se i ka mbërritur një numër I madh kërkesash për të vlerësuar iniciativën e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, I cili kishte në plan t`u dhuronte vaksina disa shteteve mike. Nisma e kreut te ekzekutivit izraelit është vënë në pikëpyetje për faktin se nëse është ligjore apo jo. Mandelblit u shprehs e një nga kërkesat për të vlerësuar ligjshmërinë e saj erdhi nga vet këshilltari i Netanyahut për siguri kombëtare, i cili u shpreh se ishte udhëzuar për të "ngrirë çdo veprim lidhur me këtë çështje".Një sasi e dozave të vaksinave sipas planit te Netanyahut ishte parashikuar të dërgohej në disa vende të largëta të Afrikës dhe Amerikës Latine. Por grupe të ndryshme për të drejtat e njeriut reaguan ashpër me arsyetimin se nuk është e drejtë të bëhen dhurime të tillë kur territoret fqinje Palestineze nuk kanë vaksina.Ministri i mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz bëri thirrje për një ndalim të dërgesave, dhe kujtoi ezervat e vaksinave të Izraelit janë pronë e shtetit. Kritikët e tij ndaj kryeministrit ishin të një natyre tjetër. Gantz vuri në dyshim dyshim pretendimet e Netanyahut se ka vertët tepricë dozash, në një kohë kur sipas tij izraelitët ende nuk janë vaksinuar plotësisht.

Trekëndëshi Athinë-Tripoli-Ankara/ Lëvizje intensive diplomatike. Libia do të vendosë një ekuilibër midis Turqisë dhe Greqisë?
13/04 02:09
Top News – Franca ndërmerr hapin e rëndësishëm/ Ndalon fluturimet e shkurtra brenda vendit
12/04 22:39
Top News – Anglezët fikin televizorët/ Kritikuan mbulimin e gjerë të vdekjes së princit
12/04 22:37
Top News – I kishte munguar publikut/ Melanie Trump ‘rrezaton’ me fustan 2000 dollarë
12/04 21:40
Top News – Trazirat ‘pushtojnë’ edhe Romën/ Protesta masive kundër mbylljes së bizneseve
12/04 21:34
Mijëra besimtarë Hindu në ritualin e larjes në lumin Ganges, me gjithë infeksionet nga Covid-19
12/04 21:31
Zjarri masiv shkatërron fabrikën historike në Shën Petersburg në Rusi – Pa koment
12/04 21:30
Artistët bllokojnë teatrot e Belgjikës, kundër kufizimeve të eventeve të artit prej pandemisë
12/04 21:29
Pamje ajrore të rezervatit të virgjër natyror Akamas në perëndim të Qipros – Pa koment
12/04 21:28
Romë, protestuesit përleshen me policinë kundër kufizimeve qeveritare të koronavirusit – Pa koment
12/04 21:27
Në Londër mbushen ‘kopshtet e birrës’ pas heqjes së pjesshme të kufizimeve të koronavirusit
12/04 21:26
9 xhirafat e rrezikuara lundrojnë drejt sigurisë në liqenin Baringo në Kenia – Pa koment
12/04 21:25
SHBA, protesta të reja në Minneapolis pas vrasjes me armë nga policia të afro-amerikanit
12/04 21:25
Top News – Boris Johnson, model i flokësh/ Lehtësohen masat, kryeministri tek parukieri
12/04 21:23
Top News – Paketa e infrastrukturës së Biden/ Irritohen republikanët, ‘shumë e shtrenjtë’
12/04 21:03
Top News – Skandal në familjen e Zoran Zaev/ Kapet shoferi me 200 kg marijuanë
12/04 20:21
Top News – Siri, hidhen dyshime të forta/ Forcat siriane përdorën klor në një sulm në Idlib
12/04 20:12
Top News – Investimet kineze në Ballkan/ BE e shqetësuar, shkak implikimet politike
12/04 20:11
Top News – Italia dorëzohet për biznesmenin/ Nuk del ADN, dy shtetet ende pa një vendim
12/04 20:04
Top News – Europol, raporti për krimin në 2020/ “Nxihet” Ballkani, Shqipëria ‘kalon klasën’
12/04 20:03