Top News – Për Serbinë ‘vulos’ Rusia! / Beogradi e Moska, marrëveshje per konsultime politike
26/09/2022 11:19

Shefi i diplomacisë serbe, Nikola Selakoviç , tha se në margjinat e seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Serbia dhe Rusia nënshkruan Planin për Konsultime për dy vitet e ardhshme. Ai tha se dokumenti është “çështje teknike” dhe se është nënshkruar që nga viti 1996. "Bëhet fjalë për marrëdhënie dypalëshe dhe aktivitet shumëpalësh. Qeveria ka mundur ta refuzojë një plan të tillë, por nuk ka asgjë të diskutueshme në të dhe është kritikuar nga ata që as nuk e kanë parë", tha Selakovic. Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë më herët publikoi në Tëitter një video të nënshkrimit dhe shkëmbimit të dokumentit të nënshkruar. Nga video mund të konstatohet se Plani i Konsultimeve është nënshkruar në ambientet e misionit rus në OKB. Ky është dokumenti i parë diplomatik i nivelit të lartë që Serbia dhe Rusia kanë nënshkruar që nga 24 shkurti, kur filloi pushtimi rus i Ukrainës. Raportuesi për Serbinë në Parlamentin Evropian, Vladimir Bilçik, ka shkruar në Tëitter se lajmin për nënshkrimin e marrëveshjes e sheh si një goditje të madhe për procesin e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor. Deputetja e Parlamentit Evropian, Viola von Kramon, vlerësoi se ky mund të jetë sinjal për ngrirjen e negociatave për anëtarësim në BE, sepse sipas saj, hyrja në bllok nuk bëhet përmes Moskës. Serbia është shtet që varet nga gazi rus dhe sondazhet tregojnë mbështetje të madhe të popullsisë serbe për Rusinë, pavarësisht faktit se ndihmën më të madhe ky shtet e pranon nga Perëndimi.

Top News – Ekspertët amerikanë në Shkup / Për sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar
06/12 21:51
Top News – Vuçiç ‘rindez’ zjarrin në Kosovë!/ Osmani, akuza nga Tirana pas tensioneve në Veri
06/12 20:20
Top News – I hiqet nënshtetësia oligarkut pro rus!/ Vendimi nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut
06/12 17:39
Top News – Takimi Kurti-Vuçiç, shumë shpejt / Plani franko-gjerman rikthehet në Prishtinë e Beograd
06/12 13:59
Top News – Pas Vuçiçit, Lajçak takon Kurtin / Diplomaci ’pingpongu’ nga Beogradi në Prishtinë
06/12 11:29
Top News – Shqiptari abuzonte seksualisht me të miturën / Gjykata greke ka si provë pamjet filmike
05/12 21:34
Top News – BE plan për emigrantët nga Ballkani!/ Paralajmërimi për rikthimin e vizave me rajonin
05/12 18:39
Top News – Aleksandër Vuçiç bëhet ‘pishman’/ ‘Do të ishte turp po të mos isha në Tiranë’!
05/12 17:12
Top News – Tentakulat ruse në politikën ballkanase / Putin përdor diplomatët për të mbjellë kaos
05/12 16:30
Top News – Lajçak, me urgjencë tek Vuçiç / I ‘tërheq veshin’ për tensionet në Kosovë!
05/12 14:30
Top Channel/ “Ethe” zgjedhore në Greqi! Presion kryeministrit: shpall datën e zgjedhjeve
04/12 19:51
Top News – Vrau me thikë bashkëshorten/ Burgim të përjetshëm për shqiptarin në Greqi
04/12 11:31
Top News – Klinika në Greqi zhvat pensionistin / ‘Kuroi’ Vitiligon: Më morën 500 mijë euro
04/12 11:13
Top News- BE ngrin negociatat me Serbinë!/Vuçiç i izoluar, nuk vjen në samitin e Tiranës
04/12 10:39
Top News – Piu kokainë dhe vrau të dashurën/ Dëshmia e shqiptarit në polici dhe reagimi i fqinjëve
04/12 10:17
Top News – Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë/ Dënon gjuhën konflikt nxitëse të presidentit Vuçiç
03/12 17:07
Top Channel/ Samiti i Tiranës, Kosovën e përfaqëson Osmani: Ftesa vjen nga BE-ja!
03/12 15:12
Top News- Greqia prodhonon dronin e parë ushtarak/Shpërthejnë talljet në Turqi-duket si lodër!
02/12 18:41
Top News – BE i ‘lutet’ Vuçiç të vijë në Tiranë/Komisoneri Varhelyi-Eja dhe fol para të gjithëve!
02/12 16:16
Top News – BE kritika Vuçiç /Samiti i Tiranës ka rëndësi globale, Serbia po gabon
02/12 16:05