Top News – Pandemia në Kosovë/ Rekord viktimash, shumë infektime
21/11/2020 19:16

Situata e pandemisë vijon të jetë e rëndë në Kosovë, ku gjatë së shtunës u rapotua për19 viktima. Numri total i viktimave në kosovë ka shkuar në 904. Autoritetet shëndtetsore në Kosovë rapotuan për 711 raste te reja gjatë 24 orëve të fundit, su rezultat i 1.633 testimeve për persona të dyshuar. Numri total i rasteve pozitive që nga marsi ka shkuar në është 33.588 raste, nga 129.355 teste të kryer. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 721 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 20.493 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.191. Rastet më të shumta pozitive janë konstatuar në komunnën e Prishtinës 309 raste, në Pejë 63 raste, Ferizaj 33 raste, Lipjan 30 raste, Gjilan 29 raste, Podujevë 29 raste, Gjakovë 28 raste, Prizren 22 raste, Fushë-Kosovë 21 raste, Klinë 18 raste dhe më pak raste në komunat e tjera. Ndërkaq më herët gjatë ditës u konfirmua se 820 qytetarë janë gjobitur brenda nga Policia e Kosovës për shkak se nuk kanë respektuar masat e vendosura nga autoritetet shtetërore, që kanë për qëllim frenimin e përhapjes së mëtejme të koronavirusit të ri. Masta e reja hynë në fuqi në kosovë në 12 nëntor, ku përshihet edhe kufizimi i qarkullimit të qytetarëve, bazuar në tre zona në varësi të numrit të infektimeve. Komunat në Kosovë janë ndarë në zona të kuqe (me rrezik të lartë, ku ka mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës), të verdhë (me rrezik të mesëm, që kanë prej 76 deri në 150 të infektuar në 100.000 banorë) dhe zona e gjelbër (me rrezik të ulët, ku janë prej 1 deri në 75 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës). Në zonën e kuqe hyjnë 18 komuna, përfshirë Prishtinën, Gjilanin, Gjakovën e Ferizajn. Në këtë zonë, nga ora 19:00 mbyllet çdo aktivitet ekonomik dhe vendoset kufizim i plotë i lëvizjes së qytetarëve si dhe ndalohen hyrjet daljet në këto komuna deri në ora 05:00

Top News – Kosovë, bilanc negative/ Covid, 12 vdekje, 645 raste të reja
23/11 19:21
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ 10 të vdekur, 707 raste të reja
22/11 17:43
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rekord viktimash, shumë infektime
21/11 19:16
Top News – Rekord gjobash në Kosovë/ Nuk respektuan masat e covid-19
21/11 16:26
Top News – Eshtrat në Kizhevak/ Zbulimi falë fotove nga ajri
20/11 16:17
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak: Kyç bashkëpunimi me SHBA-në
20/11 16:16
Top News – Vjedhje spektakolare/ Grabitet banka me eksploziv
20/11 11:58
Top News – Sherr për të pagjeturit/ Rrahje në kuvendin e Kosovës
19/11 17:57
Ish-luftëtarë të UÇK-së, akuza Bashës/ Përsërisin deklaratën e 2013-ës: Trego provat e rrejshme
19/11 15:41
“Basha të dorëzojë kasetën”/Flet Safet Krasniqi, njeriu që e ndihmoi Bellanicën të xhironte masakrën
18/11 19:38
Top News – Kosovë, ministrja e jashtme/ Serbia po fsheh gjurmët e genocidit
18/11 19:34
Top News – Ish krerët e UÇK-se/ Mbrojtja- gjykimi të bëhet në 2022
18/11 15:16
Top News – Falas për qytetarët/ Kosova, 1.2 mln vaksina anti covid
18/11 11:25
Top News – Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së
18/11 11:01
Top News – Bllokon Shkupin/ Sofja, `jo` nisjes së bisedimeve!
17/11 19:38
Top News – Vjosa Osmani me covid/ U infektua nga të afërmit
17/11 18:18
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Përplasje të ashpra në kuvend
17/11 17:07
Top News – Të pagjeturit e Kosovës/ Serbi, zbulohen eshtra shqiptaresh
16/11 21:25
A është i besueshëm Milaim Bellanica? Dëshmia e tij u bë kryelajm i mediave më të mëdha në botë
16/11 15:15
Gashi, në krye të UÇK-së në Llap/ Pas hetimit të UNMIK-ut u dënua me 6 vite burgim
16/11 15:12