Top News – Pakti i izraelit me arabët/ Marrëveshja “Abraham”, palestinezët dhe Turqia janë kundër
14/08/2020 14:54

Emiratet e bashkuara arabe u bënë vendi i parë i gjirit arab që arrin një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, duke i dhënë fund kështu viteve kontakte diskrete mes dy vendeve në tregti dhe teknologji. E ashtuquajtura marrëveshja Abraham, e njoftuar nga presidenti amerikan Donald Trump të enjten, siguron angazhimin e izraelit për të ndaluar aneksimet e mëtejshme të tokave palestineze në bregun e okupuar perëndimor. Sidoqoftë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se ai ka pranuar të vonojë aneksimin si pjesë e marrëveshjes me emiratet e bashkuara por planet mbeten në tryezë. Emiratet e bashkuara arabe janë po ashtu vendi i tretë arab që arrin një marrëveshje të tillë me Izraelin pas Jordanisë dhe Egjiptit.

Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51
Top News – Karnavali i Rios shtyhet për afat të pacaktuar
25/09 11:49
Top News – Kim “kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean”
25/09 11:37
Top News – Ndryshimet klimatike “po nxisin zjarret në Kaliforni”
25/09 11:34
Top News – Rendohet gjendja/ Europa në alarm nga koronavirusi
25/09 02:01
Top News – Putin për Navalny-n/ U vetëhelmua, kërkon telashe
24/09 21:59
Top News – Shqetësohet perëndimi/ Rusia nis manovrat ushtarake
24/09 21:57
Top News – Gruaja shtatzënë/ Shpëton të shoqin nga peshkaqeni
24/09 21:38
Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09 21:37
Top News – Zonat me covid/ Tani i tregon dhe Google Maps
24/09 21:21
Top News – Vaksina e rusisë/ Kozmonautët rusë refuzojnë ta marrin
24/09 20:25
Top News – BE `lan duart`/ Dërgon ftesat për dialog
24/09 19:59
Top News – Deklarata e Trump/ Shtohet frika për dhunë në zgjedhje
24/09 17:40