Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01/2021 19:08

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, deklaroi se dialogu me Serbinë nuk mund të vazhdojë derisa të përmbyllet procesi zgjedhor në Kosovë dhe të krijohen institucionet e reja. Ajo u shpreh se pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, Qeveria në detyrë e Kosovës nuk ka më legjitimitetin te negocjoje në emër të Kosovës. “Legjitimitet të tillë nuk mund të ketë as ndonjë i deleguar nga një qeveri e tillë”, tha Osmani. Keto komente, presidentja në detyrë i bëri në Bruksel, ku zhvilloi takime me presidentin e Parlamentit Evropian, David Sasolli, dhe me Komisionarin për Fqinjësi dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Verhelyi. Osmani e bëri të qartë se askush në Kosovë nuk është kundër dialogut, por vendi duhet të ketë “një qëndrim unik, i cili duhet të jetë në përputhje me interesat e Kosovës, duke respektuar edhe kufijtë e saj”. Sipas saj, një legjitimitet i plotë për dialog nga ana e Kosovës është i domosdoshëm edhe për zbatimin e suksesshëm të marrëveshjeve të cilat do të arriheshin në dialogun e Brukselit. Pas takimeve me zyrtarët e lartë europiane, Osmani theksoi po ashtu se u rikujtoi atyre pritshmëritë e qytetarëve të Kosovës që Bashkimi Europian të përmbushë premtimet për liberalizim të vizave.

7-vjeçari me emrin UÇK/ Pasardhës i familjes Morina në Klinë me dy dëshmorë në luftë
05/03 20:00
Top News – 23 vjetori i epopesë së UÇK/ Homazhe dhe nderime në të gjithë Kosovën
05/03 17:23
Top News – Pakicat jo serbe në Kosovë/ Dorëzojnë ankesë për rezultatin e zgjedhjeve
05/03 14:20
23 vjet nga rënia e Adem Jasharit/ Përkujtohet me aktivitetet e “Epopeja e UÇK”
05/03 13:07
Homazhe në Prekaz për Adem Jasharin, 23 vjet pas rënies
05/03 13:01
Top News – Hoti jep lajmin e mire/ Kosova, 33 mijë doza në mars nga Covax
05/03 12:40
Top News – Arrestohen tetë policë në Kosovë, ja për çfarë akuzohen
05/03 11:51
Top News – Të dhënat tatimore në Kosovë/ Rrëzojnë deklarimet e kryeministrit Hoti
04/03 23:16
Top News – Vetëvendosja 58 vende në parlament/ Osmani shkruan historinë, është më e votuara
04/03 18:14
Kosovë, shpallen rezultatet/ Vetëvendosja 58 deputetë, PD 19, LDK 15 dhe AAK 8 deputetë
04/03 15:11
Kosovë, shpallen rezultatet/ LVV 58 deputetë. PDK 19, LDK 15 dhe AAK 8
04/03 13:02
Top News – Vendimi në dorën e Kurtit/ Ku do vendoset ambasada në Jeruzalem apo Tel Aviv!
04/03 00:43
Top News – Përfundon numërimi i votave/ Kosovë, të enjten certifikohet rezultati i zgjedhjeve
03/03 22:46
Top News – Në kërkim të aleancave/ Kurti i nis letra Erdoganit dhe Netanyahut
03/03 17:55
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Top News – Vaksinat e COVAX në Kosovë/ Mund të mbërrijnë deri në muajin maj
02/03 20:13
Top News – Kosova pret datën/ Në pritje të dozave të para të vaksinës së Covax
01/03 19:42
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Lugina me pritshmëri nga Kurti/ Që Presheva të mos shndërrohet në një Camëri të dytë
28/02 18:45
Top News – Marreveshja e 4 shtatorit/ Kosovë, Trump e promovoi, Biden po distancohet
28/02 17:44