Top News – Osmani ndërpret vizitën në SHBA / Kthehet në Kosovë pas tensioneve në veri
26/09/2021 14:33

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën në Shtetet e Bashkuara për tu kthyer në Kosovë. Ndërprerja e vizitës është bërë për shkak të zhvillimeve në veri të Kosovës, bëri të ditur Presidenca e Kosovës. Të shtunën, më 25 shtator, Qendra e Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok u dogj, ndërsa u sulmua edhe Qendra e Regjistrimit Civil në Zveçan. Sipas hetimeve paraprake, autoritetet thanë se aty janë hedhur dy bomba dore, por të cilat “nuk kanë eksploduar”. Që prej 20 shtatorit, kur Kosova vendosi masën e reciprocitetit për targat nga Serbia, serbët kanë bllokuar dy rrugë pranë pikëkalimeve kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, që lidhin Kosovën me Serbinë. Për shkak të situatës së tensionuar, më 25 shtator, kryeministri Albin Kurti thirri një takim të Këshillit të Sigurisë. Osmani ka thënë më se Serbia është burimi "kryesor i destabilizimit në rajon" dhe ftoi bashkësinë ndërkombëtare që të veprojë. Më 19 shtator, presidentja Osmani udhëtoi drejt SHBA-së për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Top Channel/ Balet në teatrin e Prishtinës/ Shfaqja do të shoqërohet nga muzika e Bach
20/10 19:55
Top Channel/ BE i kërkon Kosovës asosacionin! Ambasadori i BE: Marrëveshja duhet të zbatohet
20/10 15:26
Top Channel/ Progres raporti për Kosovën, KE: Urgjente marrëveshja finale me Serbinë
19/10 22:38
Top Channel/ Lista Serbe nis shantazhet: Pa Asociacion, nuk do të ketë as institucione në Kosovë!
19/10 17:20
Top Channel/ BE vlerëson zgjedhjet në Kosovë: Dëshmuan se Kosova është një demokraci e vërtetë
19/10 15:33
Top News – Kosovë, ndizet debati në kuvend / Pushteti dhe opozita përplasen për aksionet në veri
19/10 15:17
Top Channel/ Kurti e Haradinaj përplasen për aksionin në veri: “Ti prisje në zyrë kriminelë serbë”!
19/10 14:01
Top News – Vetëvendosje, disfatë apo fitore… / Si duhet përkthyer rezultati i zgjedhjeve
19/10 11:29
Top Channel/“I kënaqur me balotazhin”! Nuk fitoi në asnjë komunë- Kurti: “Jemi më të fortë”!
18/10 17:28
Top News-‘Jemi më të fortë se kurrë’/Kurti ‘optimist’ pasi Vetëvendosja nuk mori asnjë komunë
18/10 16:50
Top News- Referendum kundër Kurtit/Isa Mustafa-Qytetarët po rrëzojnë kryeministrin
18/10 14:03
Top Channel/ Prishtina në balotazh LVV-LDK/ PDK merr 4 komuna, LDK 2, Vetëvendosje asnjë fitore
18/10 12:58
Top News- Prishtina dhe 20 komuna pa kryetarë/Kandidatët në Kosovë do të përballen në balotazh
18/10 11:31
Top News-PDK feston në Skëndëras /Partia më me shumë komuna në raudin e parë
18/10 11:10
Top News-Feston opozita në Kosovë/Mbështetës të LDK mblidhen në Gjilan
18/10 11:09
Top News- VV nuk fiton asnjë komunë/ 21 komuna në Kosovë shkojnë në balotazh
18/10 11:01
Top Channel/ Numërohen votat në Kosovë/ Në Prishtinë kryeson Vetëvendosje
18/10 01:06
Top News – Mbyllen votimet në Kosovë/ Nis numërimi i votave për pushtetin vendor
17/10 22:10
Top News-Mbyllen votimet në Kosovë/Nis numërimi i votave, pjesëmarrja 43 përqind
17/10 20:59
Top Channel/ Përfundon votimi në Kosovë/ Në garë ishin 166 kandidatë për 38 komuna
17/10 20:59