Top News – Operacioni në Al Hol/ 25 bodigardë për oficerët shqiptarë
28/10/2020 13:02

Prej 4 javësh, Gledis Nano dhe Indrit Doda shkelën tokën siriane dhe libaneze për të negociuar kthimin në atdhe të grave dhe fëmijëve në kampin e Al Hol, që pa asnjë mëdyshje mund të konsiderohet si kampi i ferrit. Madje, si kampi i ferrit e ka cilësuar përvojën në Al-Hol dhe Konsulli i Shqipërisë në Liban, Marc Ghorayeb. Të bindur për rrezikun dy oficerët e Antiterrorit, njëri në pozicionin e drejtorit dhe tjetri si oficer në këtë strukturë mundën të realizojnë me vështirësi misionin. Por, për herë të parë konfirmohet se hyrja në kamp, duke kaluar në pjesën e Sirisë verilindore ka qenë e siguruar nga 25 bodigardë të forcave speciale të pajisur me armë snajper dhe mjete të blinduara. “Vetëm në kamp nuk kemi pasur makina të blinduara, pasi nuk donim të binim në sy dhe të ishim objekt i rojeve atje” – thonë dy oficerët shqiptarë, ndërsa kujtojmë edhe një sulm me gurë dhe ku një pjesëtar i forcave speciale që i shoqëronte u plagos në kokë. Brenda në kampin e ferrit ka njerëz të racave, gjinive dhe moshave të ndryshme, duke nisur nga foshnja të moshës 1 vjeç deri tek femrat 80 vjeçare. Janë pa këpucë, femrat janë të gjitha me të zeza dhe me thika në duar.

Top News – Identifikohen autorët/ Shkodër, vrasja e Ridvan Ramazanit
28/11 21:10
Hudhra kundër covid/ Fermerët nisin të ndryshojnë kulturat bujqësore
28/11 19:49
Top News – Komisioni për Dick Marty/ Meta: Jo për Shqipërinë e Kosovën
28/11 19:22
Top News – Covid, 16 viktima/ Në 24 orë, 545 raste të reja
28/11 18:14
Top News – Aeroporti i Frankfurtit, gati për transportin e vaksinës antiCovid
28/11 16:30
Tirana në krizë dëmtimesh/ Bardheblutë udhëtojnë në Krujë, Partizani pret Skënderbeun
28/11 16:21
Festimet në pazarin e Korçës / Katër ditë pushimi, mbushen hotelet dhe bujtinat
28/11 16:18
“Gjurmë Shqiptare” sonte
28/11 16:14
Vrasje me armë në Shkodër, ngrihen pika kontrolli/ Gjendet i pajetë në makinë një 46-vjeçar
28/11 16:13
Shqiptarët kursejnë më shumë/ Depozitat bankare shkuan në 8.7 miliardë euro gjatë pandemisë
28/11 15:59
Emigrantët të regjistrojnë adresat/ Aplikimi duhet bërë në portalin e-albania
28/11 15:57
Urimi amerikan për Shqipërinë/ Mesazhi i sekretarit të shtetit Mike Pompeo
28/11 15:54
Koleksioni i flamujve kuqezi/ Shpëtim Sala ruan me fanatizëm flamujt, më i vjetri prej 1904
28/11 15:54
Veton Surroit nuk do t’i hiqet titulli/ Prefekti i Kukësit pritet të shfuqizojë vendimin
28/11 15:45
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Viti i dytë që në kryeqytet nuk ka festime të mëdha
28/11 15:35
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Nuk ka aktivitete për shkak të pandemisë
28/11 15:27
108-vjetori i Pavarësisë/ Me flamuj kuqezi, 30 motoristë “pushtojnë” Sheshin e Flamurit
28/11 15:07
Top News – Ekzekutimi në Bruksel/ Lidhja me vrasjet në Elbasan
28/11 15:05
Top News – Grabitja e Blindave/ Lirohet ‘i penduari’ Admir Çerpja
28/11 14:55