Top News – Nuk po e frenon dot! Holanda, masa të reja kundër Covid
29/09/2020 11:59

Holanda nis nga sot zbatimin e masave të reja kundër koronavirusit, pasi numri i rasteve të reja në ditë i është afruar tashmë 3-mijëshit. Shumë qytetarë, për herë të parë, do të këshillohen të vendosin maska në dyqane. Kryeministri Mark Rutte tha se situata në tre qytetet më të mëdha të vendit – Amsterdam, Roterdam dhe Hagë – është bërë “serioze” dhe kërkon veprime urgjente. “Nuk eshte se do ta luftojmë virusin duke shenjestruar vetëm një sektor, apo duke paraqitur vetëm një lloj mase. Duhet të ndajmë bashke sakrificat. Sigurisht që keto masa kanë pasoja negative mbi ekonomine. Por po e lejuam virusin të përhapet, pasojat do të jenë edhe më të mëdha”. Nga e marta, njerëzit duhet t’i shmangin udhëtimet jothelbësore midis këtyre tre qyteteve, theksoi Rutte. Restorantet dhe baret do të duhet të mbyllen deri në orën 22:00. Njerëzit këshillohen të punojnë nga shtëpia, ndërsa tifozët nuk do të lejohen më të marrin pjesë në ngjarje sportive.

Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46