Top News/ Një vit nga Marrëveshja për normalizim / Bislimi: Serbia refuzon ta firmosë dhe ta zbatojë
27/02/2024 14:26

Zëvendëskryeminsitri i Kosovës, Besnik Bislimi, akuzoi Serbinë se po vazhdon të refuzojë që të zbatojë Marrëveshjen në rrugën drejt normalizimit të raporteve, një vit pas arritjes së saj. Më 27 shkurt 2023 në Bruksel, Kosova dhe Serbia kishin arritur Marrëveshjen Bazë, ndërkaq më 18 mars në Ohër, u arrit pajtimi për Aneksin e zbatimit të marrëveshjes. Marrëveshja nuk është nënshkruar, por Bashkimi Evropian thotë se ajo është ligjërisht e obligueshme për palët.

Top News/ Do ta çoj mandatin deri në fund! Kryetari i Zubin Potokut: Fitoj edhe zgjedhjet e ardhshme
21/04 14:32
Top Channel/ Vajza 1 vjeç vdes për shkak të abuzimi s*ksual nga prindërit!Çfarë deklarojnë në polici
21/04 13:49
Top Channel/ Më shkarkoi regjimi serb, kryetari shqiptar i Preshevës akuzon Vuçiç: Je si Millosheviçi
20/04 22:41
Top News – Vuçiç sulm ndaj shqiptarëve/ Shkarkohet nga detyra kryetari i Preshevës
20/04 21:04
Top Channel/ Votimi në komunat serbe/ Për të shkarkuar kryekomunarët, 33 shkolla refuzojnë votimin
20/04 19:31
Top News/ Dënohet shqiptari në Greqi/Merrte makina me qira për trafik klandestinësh
20/04 13:56
Top News/ Vuçiç i zhgënjyer me motrën e Mitsotakis: Nuk foli me ne për Kosovën
19/04 15:23
Top News/ Kurti, thirrje banorëve serbë të Kosovës:Kryetarët në veri largohen me votime, jo me banda
19/04 13:38
Top News/ Sërpska mohon gjenocidin në Srebrenicë, miraton raportin e vrasjes së 8.000 myslimanëve
18/04 22:15
Top News/‘Prishi rendin kushtetues të Serbisë’/48 orë paraburgim zv.drejtorit të policisë së Kosovës
18/04 15:07
Top News/ Gazeta greke kryqëzon Mitsotakis. Harroi të shkuarën ‘terroriste’ të Fredi Belerit
18/04 15:05
Top News/ ‘Bashkëpunon me shqiptarët…!’ Sulmohet serbi në Zveçan, mjet shpërthyes në shtëpi
18/04 14:58
Top News/ Provokon Pirro Dhima, spot me pamje nga Himara: Jam zëri i Vorio-Epirit
18/04 14:01
Top News/ Kroaci, fiton partia e Plenkoviç…por nuk mund të qeverisë e vetme vendin
18/04 12:01
Top News/5 policë të Kosovës ‘peng’ në Serbi/’Vuçiç po poshtëron veten’, Prishtina akuzon: Hakmarrje
18/04 11:41
Top News/ ‘Dinari’ diskutohet sërish në Bruksel / Raund i ri dialogu me pritshmëri të ulëta
18/04 11:19
Top News/ Bllokimi në kufi, BE kundër Serbisë/ Stano: U shkel marrëveshja për lirinë e lëvizjes
17/04 19:33
Top Channel/ Shqiptarët synojnë Presidencën e RMV, rrëfimet e liderëve shqiptarë në “Inside Story”
17/04 13:59
Top News/ KiE ‘tërbon’ Serbinë-Do luftojmë! Vuçeviç akuzon Strasburgun: Festival i hipokrizisë
17/04 13:47
Top News/ Hakmarrja serbe pas anëtarësimit në KiE/ Bllokon autobusët e Kosovës në kufi me Kroacinë
17/04 12:08