Top News – ‘Mos miratoni kodin’/ Tetë deputetë të PE letër Ramës
28/10/2020 22:42

8 deputetë të Parlamentit Europian pjesë grupit parlamentar të PPE-ve përmes një letre i kanë kërkuar kryeministrit Edi Rama të tërhiqet nga miratimi i ndryshimeve të njënashme të Kodit Zgjedhor, derisa të shprehet Komisioni i Venecias për çështjen. Letra e eurodeputetëve për shefin e qeverisë shqiptare vjen vetëm pak orë para se ne Kuvend të votohet dekreti i presidenit Ilir Meta që riktheu për shqyrtim në Kuvend Kodin e ri Zgjedhor, por që në komsionin e Ligjeve ky dekret u rrëzua dhe ndryshimet mbetën në fuqi. Në letrën e tyre eurodeputetet shprehen se janë tronditur kur kanë mësuar që Kryeministri Edi Rama ka thyer Marrëveshjen e 5 Qershorit me frymën e saj, përmes miratimit të ndryshimeve të njëanshme në Kodin Zgjedhor . Eurodeputetët bëjn apel që të pritet Opinioni i Komisionit të Venecias dhe maxhoranca të tërhiqet nga Ndryshimet e njëanshme te kodit zgjedhor si dhe të dëgjohet këshilla e Komisioneri Evropian për Zgjerimin. “Ky opinion pritet në dhjetor dhe duhet të pasqyrohet në Kodin tuaj Zgjedhor përpara zgjedhjeve të përgjithshme të Prillit 2021 që, siç deklarohet në kushtet, duhet të jenë të lira dhe të drejta. Kjo është shumë e rëndësishme në funksion të përpjekjeve për të mbajtur Konferencën e parë Ndërqeveritare, e cila shpresojmë të japë dritën e saj jeshile jo vetëm për Maqedoninë e Veriut por edhe për Shqipërinë. Ne jemi shumë të tronditur nga deklaratat tuaja që tregojnë se ju refuzuat këshillën e Komisionerit dhe dëshironi të shkelni praktikën e vendosur që asnjë miratim i ligjit të mos ndodhë përpara se të vlerësohet Opinioni i Komisionit të Venecias”, thuhet ne letren e eurodeputeteve . Ata i kujtojne kryeministrit Rama se në rezolutën e miratuar nga PE qershorin e vitit të kaluar që rekomandoi hapjen e negociatave të pranimit në BE sapo Shqipëria të përmbushë 15 kushtet e vendosura nga KE, më e rëndësihmja prej tyre është reforma zgjedhore.

Korça bëhet gati për festa/ Ndizen dritat dhe organizohet parada e babagjyshëve
05/12 19:52
Qendrat e votimit nuk do ndryshojnë/ KQZ kërkon sqarime: Përse u ndryshua adresa votuesve
05/12 19:42
Ku do gjenden testet e shpejtë? Në fillim tek epidemiologët. Pas 20 dhjetorit te mjeku i familjes
05/12 19:39
Festat e fundvitit ‘gjallërojnë’ Korçën, dekorohet i gjithë qyteti
05/12 18:23
Top News – Sërish shifra të larta/ Covid, 19 humbje jete në 24 orë
05/12 17:25
Top News – Abuzimet me kreditë/ Dhjetëra denoncime në ‘Top Story’
05/12 17:24
Top News – Shqipëri-Kosovë/ Konsullate të përbashkët në Strugë
05/12 16:54
Top News – Situata e pandemise/ Nuk bien vdekjet në Kosovë
05/12 16:52
Top News – U dëmtua nga tërmeti/ Rikonstruktohet konvikti në Golem
05/12 16:52
Top News – Basha me fermerët/ Kukës, shqetësim mungesa e tregut
05/12 16:52
Top News – Rama udhëton për në SHBA/ Takim me prodhuesit e vaksinës
05/12 16:03
“Të bëjmë fëmijët e lumtur”/ Nisma e studentes shqiptare në Francë
05/12 15:54
Përgatisim pemën e festave/ Në çdo shtëpi atmosfera e festave të fundvitit nis para kohe
05/12 15:54
“Gjurmë Shqiptare “ sonte
05/12 15:44
Shkollë e re në Golem/ U restaurua pas dëmtimit nga tërmeti
05/12 15:40
Covid mori 15 mjekë/ Humbën jetën pasi u infektuan gjatë punës me të sëmurët
05/12 15:36
Vlerësimi i Moody’s për Shqipërinë/ Agjencia konfirmon pozicionin e qëndrueshëm
05/12 15:30
Pedagogia u mposht nga Covid/ Flasin kolegët e pedagoges Kozeta Noti
05/12 15:29
Top News – Pacientët me covid/ Nis rimbursimi nga mjekët e familjes
05/12 15:19
Top News – Dalin detaje të reja/ Vrasja e policit në Lezhë
05/12 15:13