Top News – Mbahet parada e krenarisë / Beograd, nën sloganin ‘Dashuria është ligj’
19/09/2021 16:32

Nën sloganin “Dashuria është ligj”, pjesëtarë të komunitetit LGBT zhvilluan në Beograd Paradën e Krenarisë për këtë vit. Qindra persona kanë marshuar nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit serb, duke kërkuar që të miratohet ligji, i cili u mundëson pjesëtarëve të këtij komuniteti, të regjistrojnë martesa mes personave të së njëjtës gjini. Qëllimi i Paradës së këtij viti, siç është thënë nga organizatorët, ka qenë rritja e vetëdijes për rastet e dhunës dhe diskriminimit kundër anëtarëve të këtij komuniteti. Kërkesat janë bërë edhe para ndërtesave të Qeverisë dhe Parlamentit, afër të cilave kanë marshuar aktivistët. Kjo është Parada e parë e Krenarisë që është mbajtur në Beograd, prej shpërthimit të pandemisë së koronavirusit në fillim të vitit 2020. Paraprakisht ishte kërkuar që parada të zhvillohej duke respektuar masat kundër pandemisë. Pjesëmarrësit mundën të marrin pjesë në paradë vetëm me certifikatë të vaksinimit kundër koronavirusit, test negativ në këtë virus, apo dëshmi se kanë kaluar sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi në gjashtë muajt e fundit. Testet e shpejta po ashtu kanë qenë të disponueshme në qytet. Në mesin e pjesëmarrësve kanë qenë, Komisionarja për Mbrojtje të Barazisë, Brankica Jankoviq, ambasadori amerikan në Beograd, Anthony Godfrey dhe shumë ambasadorë nga vende të Bashkimit Evropian. Prej vitit 2014, Paradat e Krenarisë janë organizuar pa incidente në Serbi, ndonëse nën masa të rrepta të sigurisë. Policia ka bllokuar grupet e krahut të djathtë që t'i afrohen vendit ku është mbajtur parada.

Top News- Ke blerë tokë për 3 cent / Kurti akuza të ashpra ndaj Haradinaj
19/10 18:03
Top News- Kosova shembull për rajonin / BE lavde Prishtinës në organizimin e zgjedhjeve
19/10 17:37
Top News- Sërish tensione në Veri…/Vuçiç-Pres aksione të tjera nga Policia e Kosovës
19/10 17:26
Top Channel/ Lista Serbe nis shantazhet: Pa Asociacion, nuk do të ketë as institucione në Kosovë!
19/10 17:20
Top News- SHBA nuk do t’ia dijë për Turqinë / Dendias flet për bazat ushtarake amerikane në Greqi
19/10 17:13
Top News- Bllokimi i negociatave/Ç’kërkon Bullgaria që të heqë veton ndaj Maqedonisë
19/10 15:02
Top Channel/ Kurti e Haradinaj përplasen për aksionin në veri: “Ti prisje në zyrë kriminelë serbë”!
19/10 14:01
Top News-‘Po i lë pa ushqim’/Si po mundohet Greqia të largojë emigrantët
19/10 11:32
Top News – Greqia nuk gjen paqe / ‘Tërmet-monstër’, lëkundjet ndihen deri në Izrael
19/10 11:15
Top Channel/ Lutfi Haziri: LDK ka shënuar fitore bindëse
18/10 14:33
Top Channel/”Shkëlqimi dhe rënia” e Vetëvendosjes?Partia e Kurtit, asnjë komunë në zgjedhjet lokale!
18/10 14:31
Top Channel/ PDK kryeson në Skenderaj, festë dhe entuziazëm në rrugët e qytetit
18/10 14:23
Top Channel/ LDK-ja fiton në Pejë dhe Lipjan
18/10 14:18
Top Channel/ PDK në balotazh me “Demokratët për Drenasin”, qytetarët s’presin, nisin festën në qytet
18/10 14:06
Top Channel/ PDK fiton në Mitrovicën e Jugut, festë me fishekzjarre e këngë në rrugët e qytetit
18/10 13:14
Top News- Zaev mohon humbjen/Opozita dhe partitë shqiptare shpallin fitoren në Maqedoni
18/10 12:55
Top Channel/ Zaev nuk pranon humbjen në zgjedhje: “Prisni balotazhin”!
18/10 12:18
Top News – Vuçiç thirrje Përëndimit / ‘Mos mbështesni veprimet e dhunshme të Kosovës’
17/10 19:01
Top News – Vijon procesi i votimit në Kosovë /Deri në orën 15:00 kanë votuar 27 përqind e qytetarëve
17/10 18:04
Top News- Nuk ka shtretër bosh / Dramë nga pandemia në Selanik dhe Greqinë Veriore
17/10 17:29