Top News – Maqedoni e Veriut/ Shtohen sërish infektimet me covid
05/06/2020 19:36

Gati 180 infektime të reja dhe dy vdekje u shënuan në Maqedoninë e Veriut gjatë 24 orëve të fundit. Pjesa dërmuese e rasteve, 105, mbeten në Shkup, ndërsa të tjerat janë Kumanovë, Dibër, Shtip e Strugë. Rritja e numrit të të infektuarve në vend ka bërë që nga dita e enjte të rikthehen masat e ndalimit të plotë lëvizjeve në disa prej zonave më të goditura nga sëmundja, ku lëvizja është ndaluar nga ora 21:00 deri të hënën në orën 05:00, ndërsa në qytetet e tjera do të ketë regjim më të lehtë të ndalimit të lëvizjes. E teksa shtypi vendas ngre pyetjen nëse kjo është vala e dytë ë shumëpërfolur e pandemisë, me vendosjen e orës policore dhe kufizimit të lëvizjes në fundjavë, një numër I madh njerëzish kanë nxituar të largohen nga Shkupi duke vërshuar nëpër qytete të tjera përfshirë Ohrin e Shkupin. Kjo pavarësisht se drejtuesit e institucioneve kanë bërë thirrje për respektimin e masave, pasi në të kundërt mund të aplikohen masa shtesë, jo vetëm të ndalimit të punës së bizneseve, por edhe të lëvizjes së qytetarëve në të gjithë vendin. Në fund të majit, Këshilli i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut kryetarin e këtij institucioni, Sulejman Rexhepi. Vendimi për shkarkimin e Rexhepit vjen pas një sërë veprimesh nga ai, që kanë nxitur reagime në opinionin e gjerë, përfshirë edhe atë të martesës me një vajzë 50 vjet më të re, por edhe prononcimi i tij gjatë Festës së Bajramit, kur deklaroi se koronavirusi është i vdekur duke I nxitur njerëzit të dalin. Kjo deklaratë u kundërshtua ashpër nga drejtuesit e institucioneve shëndetësore, të cilët kërkuan kujdes nga vlerësimet e tilla, pasi, sipas tyre, mund të kenë pasoja të rënda në opinion. Sakaq per shkak te rritjes se numrit te infektimeve ditet e fundit, ne maqedonine e veriut nuk do te rinise kampionati i futbollit.

Top News – Zgjedhjet në Maqedoni/ Votojnë të sëmurët me Covid
13/07 12:19
Top News – Zgjedhjet në Maqedoni/ Votohet në mesin e pandemisë
12/07 14:51
Top News – Dialogu, Bruksel/ Video-konferencë, por jo takim fizik
12/07 10:56
Top News – Vuçiç për trazirat: S’kam frikë nga protestuesit
11/07 12:19
Top News – Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi: Bashkërendim me evropianët
11/07 11:30
Top News – Protesta në Serbi/ Sërish dhunë e gaz lotsjellës
09/07 12:08
Shkrihet ambasada në Athinë/ Akuza për korrupsion me pasaportat. Skandal konsullatën e Selanikut
08/07 20:20
Top News – Protesta e dhunshme/ Vuçiç: Na dobësoi para dialogut
08/07 18:54
Top News – Vëllezërit Bytyçi/ Vuçiç ”s’do” që ta zbardhë vrasjen
08/07 17:51
Top News – Maqedonia e Serbia/ Covid 19 vazhdon të marrë jetë
07/07 19:00
Top News – Hoti takon Macron/ Në prag të rifillimit të dialogut
07/07 18:54
Top News – Eksperti USA/ Kosovë, marrëveshja e vështirë
07/07 12:39
Top News – Maqedonia e veriut/ Qeveria: Valë tjetër në vjeshtë
06/07 20:23
Top News – Maqedonia, Covid/ Ulen infektimet në 24 orë
06/07 15:42
Top News – E lirë vetëm Kosova e Maqedonia/ Policia, lëvizjet në kufi
06/07 15:18
Top News – Shkëmbimi i territoreve/ Bolton: Ide e Thaçit dhe Vuçiç
05/07 15:44
Top News – Maqedoni e veriut/ Covid 19, shënohen 6 viktima
04/07 22:05
Top News – Maqedoni, Ahmeti: Në krye të vendit, një shqiptar!
04/07 15:25
Top News – Pandemia në Rajon/ Maqedonia nuk i mbyll kufijtë!
04/07 15:11
Top News – Vuçiq paralajmëron masa të reja kundër koronavirusit në Beograd
03/07 12:59