Top News – Kurti zbulon serbët që sulmuan KFOR/ Serbia e zemëruar- Lexoi një listë pushkatimi!
02/06/2023 21:10

Kryeministri Albin Kurti ka zbuluar sot në Kuvend emrat e organizatorëve të protestave të dhunshme në Veri dhe të serbëve që sipas tij sulmuan ushtarët e KFOR-it duke plagosur 30 prej tyre, disa me armë zjarri. Kurti tha se rolin kryesor në organizimin e protestuesve ne terren janë duke e kryer anëtarët e formacionit ilegal të së ashtuquajtur Mbrojtje Civile dhe ish-pjesëtarë të Policisë së Kosovës ku është parë prezencë e madhe e tyre në terren. Por publikimi i kësaj liste me emrat e huliganëve serbë ka sjellë regime të ashpra nga Beogradi. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shpallur një liste pushkatimi të cilën e lexoi në seancën e Kuvendit të Kosovës. “…sepse, njerëzit tanë në katër komunat në veri të Ibrit janë të bashkuar në rezistencën e tyre ndaj sundimit të terrorit të tij”, tha Petkovic, sipas një deklarate të lëshuar nga zyra e tij, e në të cilën kryeministri i Kosovës përshkruhet me shprehje fyese. Ai tha se me publikimin e saj, Kurti “ka marrë peng të gjithë ata banorë të Kosovës që duan vetëm paqe, stabilitet dhe mundësi për të jetuar në një shoqëri pak a shumë normale, në kohë paqeje”. Në komunikatën e Zyrës për Kosovën të Qeverisë së Serbisë thuhet, po ashtu, se Kurti e ka humbur mbështetjen e ndërkombëtarëve – pa u specifikuar se të kujt – dhe se po përpiqet ta pengojë me forcë largimin e tij “në histori politike”.

Top News – ‘Lajçak ka shkelur vijën e kuqe’ / Kosovë-Serbi, me qëndrime ‘të betonizuara’
23/09 16:21
Top News – Diaspora iku, dyqanet ‘falimentojnë’ / Kosovë, bien në mënyrë drastike blerjet
23/09 13:19
Top News– Sulm me granatë në shtëpinë e një serbi / Policia e Kosovës: Janë shkaktuar dëme materiale
23/09 12:59
Top Channel/ Kosovë, veriu drejt “shpërthimit”? Sulmohet me granata shtëpia e një serbi!
23/09 12:00
Top Channel/ EULEX shton trupat, njohësit e sigurisë në Kosovë: Më pak sovranitet!
22/09 20:46
Top News – Tensionet në Veri / BE e shqetësuar: Po monitorojmë situatën
22/09 20:13
Top News – ‘Rritet’ FSK, betohen ushtarët e rinj / ’Me hapa të sigurt drejt anëtarësimit në NATO’
22/09 15:48
Top Channel/ Granata në veri të Kosovës, Sveçla: I nxit Vucic, revoltë për arrestimin e tre serbëve!
22/09 14:57
Top Channel/ Shtohen trupat e Eulex/ Një kontingjent nga Lituania përforcon forcat në veri
22/09 12:48
Top Channel/ Escobar paralajmëron Kosovën: S`ka ujdi të fshehtë nga Lajcak, bllokohet integrimi!
22/09 12:22
Top News- Sulmi me granatë në veri të Kosovës/ Xhelal Sveçla ‘zbulon’ autorët- I frymëzon Vuçiç
22/09 12:03
Top News – “Mbështetje e fortë për Kosovën”, Biden jep garanci në takimin me presidenten Osmani
21/09 19:23
Top Channel/ BE-ja e ashpër me Kosovën, “urdhër” për të nisur menjëherë themelimin e Asociacionit
21/09 18:41
Top News – Osmani takon Lajçak: Hiqni masat që po dëmtojnë qytetarët e Kosovës
20/09 22:27
Top News – Burgosen edukatoret dhunuese / Gjykata vendos arrest me burg për një muaj
20/09 17:11
Top Channel/ A po rikthehet Covid-19 në Kosovë? Mjekët: Nuk ka vend për panik
20/09 17:04
Top Channel/ Reagimet pas “shuplakave”/ Ambasadori i SHBA: dialogu vetëm me ndërmjetësim të BE
20/09 15:24
Top Channel/ Reagimet pas “shuplakave”/ Ambasadori i SHBA: dialogu vetëm me ndërmjetësim të BE
20/09 12:21
Top Channel/ “Do arrestojmë Vucicin”, Svecla: Po hyri në Kosovë pa leje, e presin prangat!
20/09 12:12
Top Channel/ Malishevë, vret të moshuarin e vetëdorëzohet në polici: Motivi, ende mister!
20/09 12:10