Top News – Kurti i ‘pret krahët’ Serbisë/ Dialogun me Beogradin nuk e kemi prioritet
15/02/2021 11:40

Në fjalimin e tij të fitores, kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kandidat për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti përmendi dhe dialogun me Serbinë, duke fashitur shpresat e saj për bindje në këtë drejtim nga ana e Prishtinës. Kurti e bëri të qartë se ky nuk ka për të qenë prioritet i tij. Kurti: “Nuk do ta kemi prioritet ne formimin e ekipit të dialogut me Serbinë. Ju e dini shumë mirë që në të gjitha matjet e opinionit publik, dialogu me Serbinë herë është në vendin e gjashtë, herë në vendin e shtatë. Neve na kanë zgjedhur këta qytetarë, neve ju përgjigjemi atyre qytetarëve. Prioritet e kemi drejtësinë dhe punësimin.” Vjosa Osmani, e cila ka garuar për postin e presidentes në kuadër të listës së Vetëvendosjes, tha se fitorja në zgjedhje nënkupton punën në përmirësimin e mirëqenies së qytetarëve dhe në punën për luftimin e korrupsionit. Osmani: “Misioni ynë mbetet fuqizimi i shtetësisë sonë dhe rrugëtimi drejt anëtarësimit në strukturat atlantike si dhe miqësia jonë e përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.” Sipas rezultateve preliminare, me 86 për qind të votave të numëruar, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar gati 48% të votave. Partia Demokratike e Kosovës, që u rendit e dyta dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, që është e treta, kanë deklaruar se do të qëndrojnë në opozitë. Por, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, nga ana e saj shprehet se nuk ka vija të kuqe për asnjë parti, sa i përket koalicioneve të mundshme qeverisëse.

Top News – A po furnizohet Kosova me armë nga partnerët!Serbia ngre alarmin, pse po dërgojnë raketa!
24/09 19:16
Top News – Kosova, drejt liberalizimit të vizave! / Çekia “ndez motorët”, çfarë pritet më 13 tetor
24/09 17:06
Top Channel/ Greva, afrohen palët, qeveria e Kosovës zotohet se do shqyrtojë kërkesat e mësuesve
24/09 12:43
Top News – 300 mijë nxënës ende pa mësim / Kosovë, kuvendi rrëzon rezolutën për grevën
23/09 17:48
Top Channel/ Kosova heq salsiçet “Wudy”. Pas alarmit në Itali dhe Shqipëri nuk shiten më
22/09 15:25
Top Channel/ Kosova heq “Wudy” nga tregu! Pas alarmit në Shqipëri nuk shiten më salsiçe
22/09 12:50
Top News-‘Shpata e Artë’ e NATO-s, në Kosovë/Frikë për ‘shpërthim’ të ri, stërvitje me trupa rezervë
22/09 12:12
Top News – Kosova në NATO, qëllim strategjik / Osmani takon Stoltenberg: Garanci sigurie në Ballkan
22/09 12:06
Top Channel/ Program për mbrojtje kibernetike/ Nis vitin e ardhshëm në Ballkan, investim i BE
21/09 19:40
Top News- NATO merr vendim, 500 trupa shtesë në Kosovë!/KFOR në gatishmëri për tensione në veri
21/09 18:56
Top News- Kurti alarm për sulmet kibernetike/‘Rrezik për sigurinë kombëtare, rajoni në shënjestër’!
21/09 18:25
Top News- Një ‘ushtri’ me shqiptarë në Hagë/Në pritje të vendimit për Thaçin e ish-luftëtarët e UÇK
20/09 20:52
Top News-NATO gati të dërgojë trupa shtesë në Kosovë/Aleanca përgatitet për tensione të reja në Veri
20/09 16:57
Top Channel/ Kosova eksporton 90mln euro mallra në Shqipëri në janar-gusht, rritje prej gati 40 %
20/09 12:52
Top News-Dështon atentati me snajper ndaj Kurtit/Antiterrori i Kosovës, në lëvizje nga Gledis Nano
19/09 17:58
Top News-Atentati ndaj Kurtit, kryeministri e pranon/“U informua nga Inteligjenca për planin”
19/09 17:05
Top Channel/ Studentët kërkojnë 100 euro, peticioni i dorëzohet Ministrisë së Arsimit
19/09 16:24
Top News – I riu padit komunën e Prishtinës/Kërkon dëmshpërblim 320 mijë euro
18/09 18:43
TopChannel/Kërkon dëmshpërblim 320 mijë euro!Burri me aftësi të kufizuara padit komunën e Prishtinës
18/09 12:39
Top News – Në Kosovë mund te ketë prapë luftë!/Paralajmërimi i Kurtit-Serbia po armatoset!
18/09 11:44