Top News – Kurti i përgjigjet BE / ‘Presionin bëjeni në Beograd, jo në Prishtinë’
03/06/2023 22:09

Albin Kurti nuk ka kthyer një përgjigje të prerë, nëse do të mbahen zgjedhje të reja në katër komunat veriore apo jo, pas thirrjes dhe presionit të Bashkimit Europian. Ai ka reaguar pas kërkesës së përsëritur të Brukselit, duke thënë se sundimi i ligjit është i barabartë për të gjithë dhe se nuk mund të ketë asnjë pakicë të privilegjuar. Në një deklaratë për mediat, Kurti tha se komunat në Veri janë asete të Kosovës dhe se nuk mund të ketë kryetarë të rinj pa zgjedhje të reja. Ai tha se është i vetëdijshëm që legjitimiteti i kryetarëve shqiptarë të katër komunave është i vakët, për shkak të pjesëmarrjes së ulët në zgjedhje. Por tha gjithashtu se zyrat dhe ndërtesat në Leposaviç, Zveçan e Zubin Potok janë asete të Kosovës, që nuk mund të merren peng. Sipas Kurtit gjithçka është duke shkuar drejt normalizimit, ndërsa ka shtuar se për t’u arritur sa më shpejt normalizimi, presioni nuk duhet ushtruar në Prishtinë, por në Beograd.

Top Channel/ Kardiologët në protestë/ Kosovë, pakënaqësi për menaxhimin e spitalit
29/09 19:55
Top Channel/ Radojcic jep dorëheqjen në Beograd/ Policia e Kosovës i bastis pronat në veri
29/09 19:34
Top News – Sulmuan Policinë e Kosovës/ Familjet e terroristëve serbë kërkojnë trupat e pajetë
29/09 19:25
Top News – Pas sulmit në Veri/ Osmani- Ndërkombëtarët t’i kërkojnë llogari Serbisë
29/09 18:40
Top Channel/ NATO miraton forca shtesë për Kosovën: Çelësi i sigurisë dialogu
29/09 18:37
Top Channel/ Radojcic jep dorëheqjen në Beograd/ Policia e Kosovës i bastis pronat në veri
29/09 15:27
Top Channel/ Zjarri në lokalin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, rrezikohet Mjekësia
29/09 12:23
Top Channel/ Vazhdon “gjuetia” ndaj Radojçiç! Bastisen disa objekte në veri të Kosovës
29/09 12:18
Top News – Vizita e presidentit në Gjermani, Kazakistani premton sanksione ndaj Rusisë
29/09 08:30
Top News- Kurti i thotë ‘Jo’ Ramës / Propozimi për KFOR-in në Veri
28/09 23:09
Top News – EULEX përgënjeshtron Serbinë / ‘Nuk u penguam nga Policia e Kosovës në Banjskë’
28/09 22:14
Top Channel/ Kosova: Duam hetim ndërkombëtar/ Rezoluta e kuvendit kërkon ekstradimin e terroristëve
28/09 19:38
Top News- Kosova po heton përfshirjen ruse në sulm/ Sveçla: Kemi gjetur disa dokumente të dyshimta
28/09 19:21
Top News- ‘Kurti të tërheqë policinë’/ Vuçiç: Lëvizje e papërgjegjshme e Kosovës
28/09 19:21
Top News – Po s’u ndëshkua Serbia do ta bëjë sërish!/ Kurti, apel ndërkombëtarëve-lufta vazhdon
28/09 17:18
Top News – Këshilla e Ramës për Albin Kurtin / ‘Dëgjo aleatët, s’mund të kesh gjithmonë të drejtë’
28/09 16:56
Top News – KFOR në veri të Kosovës!/ Berisha-Kërkesë djallëzore e Serbisë dhe Rusisë
28/09 16:55
Top News – Serbia në ditë zie, BE-E papranueshme! S’mund të barazohet viktima me terroristët
28/09 16:55
Top Channel/ Kosova: Duam hetim ndërkombëtar! Rezoluta e kuvendit kërkon ekstradimin e terroristëve
28/09 15:18
Top Channel/ Kurti “ultimatum” ndërkombëtarëve: Ndëshkoni Serbinë, ose do ta bëjë prapë!
28/09 14:31