Top News – Kriza e karburantit në Britani / Johnson angazhon ushtrinë për furnizimet
28/09/2021 10:58

Qeveria britanike e ka angazhuar ushtrinë si pjesë e angazhimeve për të zgjidhur krizën e furnizimit me karburante. Britanikët u përfshinë nga një panik i blerjes së shpejt, për shkak të informacioneve për mungesën e shoferëve të cisternave që furnizojnë pompat e karburanteve. Shumë pompa në të gjithë vendin mbeten pa furnizime për shkak të blerjes nga paniku. Njerëzit mendonin se nuk do të ketë furnizime të karburanteve për shkak të pamundësisë së transportit, pavararësisht se rafineritë kishin sasi të mjaftueshme. Rreth 150 drejtues cisternash ushtarakë do të përgatiten për të furnizuar me karburante pompat. "Angazhimi i personelit ushtarak do t'i sigurojë zinxhirit të furnizimit kapacitet shtesë si një masë e përkohshme për të ndihmuar në lehtësimin e presioneve të shkaktuara nga rritja e kërkesës së për karburant", tha Sekretari britanik i Biznesit, Këasi Këarteng. Vlerësohet se Britanisë së Madhe i mungojnë më shumë se 100,000 shoferë kamionësh e cisternash, duke i shkaktuar probleme disa industrive, përfshirë furnizuesit e ushqimit dhe supermarketet. Si masë për të zgjidhur krizën, Qeveria tashmë ka lehtësuar politikat e rrepta të emigracionit pas Brexitit, duke ofruar heqje vizash afatshkurtra për shoferët e kamionëve të huaj. Operatorët e karburantit, përfshirë Shell, BP dhe Esso, thanë se kishte "shumë karburant" në rafineritë britanike. "Ne u bëjmë thirrje të gjithëve që të blejnë karburant si zakonisht", shtuan ata në një deklaratë të përbashkët. Kritikët fajësojnë mungesën e veprimit të qeverisë në trajtimin e mungesave të shoferëve të kamionëve pas largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian në janar dhe pandemisë së koronavirusit, gjatë së cilës shumë shoferë të huaj u larguan nga vendi. Mungesa e shoferëve gjithashtu ka bërë që njerëzit të blejnë më shumë ushqim dhe gjësende tjera edhe nga frika se gjatë festës së Krishtlindjeve nuk do të ketë furnizim të bollshëm.

Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10 21:50
Top Channel/ Sudanezët pro qeverisë civile protestojnë kundër grushtit ushtarak
26/10 21:49
Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10 21:48
Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10 21:47
Top News- Pandemia gjunjëzon Europën / Kontinenti më shumë se 1.6 milion të infektuar cdo javë
26/10 21:01
Top News- Deklarata e kryeministrit europian / Paralajmëron nisjen e Luftës së Tretë Botërore
26/10 19:56
Top Channel/ Kryeparlamentarja me shkollë nate në krye të parlamentit në Gjermani
26/10 19:55
Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10 19:25
Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10 17:26
Top News- Po nxit përplasje në Bosnjë / SHBA presion Vuçiç: Të mbështesim për aq kohë sa…
26/10 17:17
Top Channel/ Mafia e limonadave: E pabesueshme, kontrabanda që po “bën namin” në Portugali!
26/10 16:04
Top News-Trafik droge përmes instagramit/Shqiptari nga Londra, biznes me miliarda paund
26/10 16:03
Top News- Prapaskenat e vendimit të Erdogan/Pse u tërhoq nga dëbimi i diplmatëve të huaj
26/10 15:45
Top News – ‘Nuk kemi zgjedhje tjetër’ / Afganët shesin vajzat ndërsa uria ‘kafshon’
26/10 15:38
Top News – ‘Kopshti i deteve…’ / Super-jahti i ri që përfshin edhe një serë
26/10 15:36
Top News – Zero emetime karboni… / Premtimi i Australisë, ndotësja më e kritikuar në botë
26/10 14:56
Top News -Rusia paralajmëron SHBA e Britaninë / ’Lojëra të reja lufte’ kundër armikut pranë Krimesë
26/10 14:48
Top News – Martohet me një të zakonshëm… / Princesha e Japonisë ‘sakrifikon’ statusin mbretëror
26/10 14:46
Top News – Kina vaksinon 3 vjeçarët / Rastet po përhapen shpejt, intensifikohet fushata
26/10 14:45
Top Channel/Australia zotohet t`i çojë emetimet në zero, kritikët: “Përralla, po gënjejnë”!
26/10 14:40