Top News – Kosovë: Nuk ka konsensus për emrin e presidentit të ri
13/12/2020 12:35

Partitë politike në Kosovë nuk ulen as për arritjen e një marrëveshjeje për emrin e presidentit të ri. Për analistët politikë çështja e emrit të presidentit është vendimtare, nëse vendi do të shkojë në zgjedhje apo jo. Nuk ka gatishmëri politike për organizimin e një tryeze të thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës LDK, për të diskutuar mbi kete ceshtje. Të gjitha subjektet politike parlamentare deri tani kanë deklaruar se nuk e votojnë kandidatin e njëra-tjetrës për president, ndonëse akoma nuk janë propozuar emra, përveç kandidaturës se vetëshpallur së kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës AAK për president, Ramush Haradinaj.”Ka deklarata dhe këmbëngulje publike se votojnë vetëm kandidatin e tyre për president dhe jo të një subjekti tjetër. Kjo dëshmon se beteja po zhvillohet në media dhe në debate, por se akoma nuk ka gatishmëri për tryezë. Koha po ikën dhe po rrëshqasim në zgjedhje”, tha kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, pas dështimit të organizimit të një tryeze të përbashkët. Blerim Burjani, njohës i zhvillimeve politike i tha DW-së, tha se duke parë inatet e partive politike, gjasat janë të vogla që të ketë një konsesus për emrin e kreut tw ri tw shtetit. VV u shkarkua nga qeveria, ndërsa PDK mbeti pa udhëheqës të saj, dhe në këtë fazë nuk ka guxim individual për konsultime pa kreun e saj partiak që tashmë është i akuzuar nga dhomat e specializuara. Në anën tjetër LDK nuk është gatshme t’ia falë postin e presidentit Ramush Haradinajt, sepse në fund këtë post e do për vete”, argumenton eksperti. Partia më e madhe opozitare lëvizja Vetëvendosja me këmbëngulje kërkon që Kosova të mbajë zgjedhje dhe pas tyre, ashtu siç e parashikon kushtetuta në parlament të zgjidhet presidenti i ri.

Top News-Vetëvrasja pas vrasjes së trefishtë!/Avokati zbulon pistën e re të krimit në Deçan
08/12 12:27
Top News – Kosova miraton dozën e tretë / Administrimi nis nga e enjtja për mbi 18 vjeçarët
08/12 12:10
Top News- Kurti, mesazhi që mori nga Borrel/ BE, detyrim heqjen e vizave me Kosovën
07/12 17:20
Top News- Haradinaj, kërkesa për Albin Kurtin/‘Jo zgjedhje, bashkë në betejën kundër Serbisë’
06/12 18:56
Top News-Kurti për tragjedinë me 3 të vrarë/Ka informacion, po ende shpejt për autorët
06/12 18:42
Top Channel/ Kroacia “çimenton aleancën” me Kosovën, presidenti për Krishtlindje në Prishtinë!
06/12 18:06
Top News- Kosova nën ethet e Omicron/30 monstra nisen për t’u testuar në Gjermani
06/12 16:58
Top News- Kosova me dorë të hekurt kundër Covid/Vetëm të vaksinuarit në autobusë, nisin masat e reja
06/12 15:42
Top Channel? Kurti: Serbia, një “Rusi e vogël”, me mua i ngeci “sharra në gozhdë”!
06/12 13:31
Top Channel/Kosovë, hyjnë në fuqi masat e reja: pa vaksinë, as transport publik e as qendra tregtare
06/12 12:09
Top Channel/ Kosova me masa të reja. Për mërgimtarët me një dozë vaksine, duhet edhe testi PCR
05/12 23:02
Top News- Alarmi i Albin Kurtit/Serbia kopjon Rusinë për të shkatërruar Ballkanin
05/12 17:37
Top News- Për kë do të mbyllen kufijtë!/Kosova prezanton masat e reja si pasojë e Omicron
05/12 17:32
Top Channel/ “Boll ma!” Kërkohet ndalja e vrasjes së grave dhe vajzave në Kosovë
05/12 17:03
Top Channel/ Kurti: Serbia është problemi më i madh i Kosovës
05/12 13:49
Top News- Pse Albin Kurti nuk shkon në SHBA!/Zbulohet arsyeja e mungesës së kryeministrit
05/12 11:08
Top Channel/ Kosova i vetmi vend në rajon që nuk ka rezerva ari
04/12 20:04
Top Channel/ Një javë pas vrasjes së trefishtë në Kosovë, asnjë i dyshuar
04/12 18:10
Top News – Kosovë, mbyllen tetë lokale / Policia, aksion kundër trafikut të qënieve njerëzore
04/12 14:41
Top Channel/ Kosovë: 31 të arrestuar për shpërdorim detyre dhe ryshfet
03/12 18:41