Top News – Kosovë, ministrja e jashtme/ Serbia po fsheh gjurmët e genocidit
18/11/2020 19:34

Ministrja e Jashtme e Kosovës përdori tone të ashpra kundër autoriteteve serbe duke thënë se ata po vazhdojnë t`I fshehin krimet monstruoze të kryera gjatë luftës. Serbia, sipas saj, nuk po tregon vendndodhjen e eshtrave të qytetarëve të pafajshëm, të vrarë nga forcat paramilitare serbe, trupat e të cilëve janë fshehur qëllimisht nëpër varreza masive atje. Meliza Haradinaj-Stublla I bëri këto komente e pas gjetjes së mbetjeve mortore në 16 nëntor në afërsi të Rashkës në Serbi, të cilat dyshohet se i përkasin viktimave shqiptare nga Kosova. Sipas Stubllës, Beogradi Beogradi ka qenë në dijeni të eshtrave të shqiptarëve të Kosovës në vendin e quajtur Kizhevak, afër Rashkës, por nuk ka ndërmarrë asnjë hap për zbardhjen e këtij krimi. Informacionin mbi zbulimin e mbetjeve mortore në Kizhevak pranë kufirit me Kosovën e bëri të ditur më së pari drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu. Më tej, ai u konfirmuar edhe nga kryetari i Komisionit për Persona të Zhdukur në Qeverinë e Serbisë, Velko Odallovic. Ministrja Haradinaj Stublla deklaroi se “nuk mund të ketë as dialog e as marrëveshje përfundimtare me një shtet i cili vazhdon të mos kërkojë falje për krimet e kryera në Kosovë dhe që vazhdon të fsheh gjurmët e genocidit”.

Top News – “Krejt dhe Drejt”, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani zbulojnë sloganin e zgjedhjeve
21/01 01:22
Albin Kurti ndalohet të kandidojë/ KQZ tregon edhe listën e ndalimeve të tjera
20/01 19:37
Top News – Kosovë, KQZ rrëzon Albin Kurtin/ Kreut të VV-së, nuk i lejohet kandidimi në zgjedhje
20/01 16:23
Mësuesit e Kosovës duan paga shtesë/ Sindikatat kërcënojnë me grevë nëse nuk plotësohet kushti
19/01 19:41
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Pas rastit që `rrëzoi qeverinë`/ Kosovë, verifikim kandidatëve për deputetë
18/01 19:07
Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët për deputet do kalojnë në “sitë” , nëse kanë precedentë penalë
18/01 12:55
Përmbytjet dëmtuan të mbjellat/ Kosovë, fermerët akuzojnë institucionet
17/01 12:24
Top News – Zgjedhjet në kuvendin e Kosovës/ Do marrin pjesë 21 parti dhe dy koalicione
16/01 21:10
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01 16:26
30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16