Top News – Kosova, akoma pa viza… Po për dy shtetësinë e shqiptarëve çfarë do të bëhet!
25/06/2022 17:19

Edhe samiti më i fundit i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor nuk solli gjë të re (përveç optimizmit të përhershëm e fjalëve të bukura) për liberalizimin e vizave për Kosovën. Vendi u përfaqësua në mbledhje nga presidentja Vjosa Osmani, e cila për ironi nuk mund të ishte e pranishme pa vizë dhe sipas refrenit të përsëritur, Kosova është i vetmi vend në rajon që nuk përfiton nga liberalizimi. Komisioni Europian dha rekomandimin prej 2018-ës, por disa shtete të Unionit ende nuk binden. Shumë premtime pa asgjë, kanë bërë që qytetarët të humbin durimin nga pritja e gjatë. E nuk është vetëm çështje lëvizjeje për të parë botën, të gjithë bien dakord që Kosova e meriton. Në të njëjtën linjë qëndrimi është edhe kryeministri Rama, i cili gjatw fjalws sw tij nw Bruksel, e cilwsoi cmenuri dhe tw turpshme mosliberalizimin e vizave për Kosovën nga ana e Bashkimit Europian. Java që po lemë pas nisi me mbledhjen e përbashkët të qeverive të Kosovës e Shqipërisë dhe që u zhvillua në Prishtinë, aty u nënshkuan 19 marrëveshje në disa fusha ku mes më të rëndësishmeve ishte për të kthyer në virtual kufirin tokësor. Por, për kryetarin demokrat, Sali Berisha, “shqiptarët presin marrëveshje për dy shtetësinë apo mundësinë për të zgjedhur njërën prej shtetësive”. Në vitin 2021 ishin rreth 1 mijë qytetarë të Kosovës që kanë aplikuar për leje qëndrimi në Shqipëri, kryesisht për bashkim familjar, për punë ose për studime. Që një qytetar i Kosovës të pajiset me pasaportë të Shqipërisë, kushti kryesor është të pasurit e lejes së qëndrimit për 7 vjet. Në rast se shtetasi kosovar është i martuar me shtetase shqiptare, për jo më pak se 3 vjet, atëherë periudha e qëndrimit duhet të jetë të paktën 1 vit me leje qëndrimi në Republikën e Shqipërisë. Nëse shtetasi kosovar provon (dëshmon) origjinën e tij shqiptare, i lindur nga prindërit me shtetësi shqiptare deri në tre breza, leja e qëndrimit nuk është e nevojshme. Aplikimi për fitim të shtetësisë shqiptare bëhet pranë Drejtorive Vendore të Policisë së Shqipërisë. Numri i shtetasve nga Kosova, të cilët kanë marrë leje pune në Shqipëri nga viti 2018 e deri në shtator të vitit 2021, është 622. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë, që nga viti 2000 e deri në vitin 2018, mbi 730 qytetarë të Kosovës janë pajisur me pasaporta të Shqipërisë. Shumica prej tyre janë politikanë dhe familjarë të tyre, artistë, sportistë dhe anëtarë të shoqërisë civile, që me dekret të presidentit të Shqipërisë i kanë marrë pasaportat shqiptare.

Top News – Ministrit shqiptar i vidhet makina/ ‘Skifterët’ rrëmbejnë audin luksoz pranë ministrisë
17/08 19:38
Top News- Një apel nga UNMIK për Kurti-Vuçiç/Kosova dhe Serbia, vetëm një rrugë; dialogun
17/08 17:04
Top Channel/ Kurti në Bruksel, takim me Escobar, Stoltenberg e Vucic
17/08 15:27
Top News – Dy deputetët që shoqëruan Presidentin/Kush janë dhe si u përzgjodhën nga Begaj
17/08 12:04
Top News – Defender Europe 2023 në Kosovë / Dy regjimente të FSK krah aleatëve, Mehaj: Jemi gati
16/08 13:01
Top Channel/ Kriza energjetike në Kosovë/ Qeveria nën kritika për keq menaxhim të situatës
16/08 12:27
Top Channel/ Shqipëria shpëton Kosovën, i jep energji. Ndërpriten kufizimet drastike
15/08 19:47
Top News – Kosova në krizë, ‘e shpëton’ Shqipëria / Kthehen furnizimet me energji elektrike
15/08 18:36
Top Channel/Përplasja e parë! Kërkesa e Osmanit: Aleancë ushtarake. Begaj: Vetëm NATO,garant i paqes
15/08 14:59
Top News-‘Rusia nxit konflikt Kosovë-Serbi’!/Kurti i kërkon ndihmë Perëndimit për hyrjen në NATO
15/08 12:40
Top Channel/ Kosova nis reduktimet, ndërprerje drastike. 6 orë me drita dhe 2 orë pa energji
15/08 11:55
Top News – Nga Kurti te Komandanti i KFOR-it!/Takimet dhe agjenda e presidentit Begaj në Kosovë
14/08 12:28
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Ndalohen skuterat e biçikletat elektrike / Sheshet e Prishtinës do të jenë ‘të lira’
13/08 16:11
Top News-‘Lufta ka nisur për gra, por jo për targa’!.Ç’i tha ambasadori i SHBA Vuçiç për Kosovën
12/08 21:34
Top News- Debati për mbajtjen e shamive në shkolla/Albin Kurti shprehet pro, por ka një kusht…!
12/08 18:37
Top Channel/ Nxënëset e mbuluara/ Kryeministri i Kosovës: të lejohet mbi 16 vjeç
12/08 15:15
Top News – Kosova, ‘frikë’ për dimrin / Paralajmërohet krizë energjetike, qeveria merr masa
12/08 12:22
Top News- Raundi i radhës mes Kurtit e Vuçiç/Palët në Bruksel, pas tensioneve për reciprocitetin
11/08 17:40
Top Channel/ Serbia do sulmojë Kosovën? Kurti: Ne dimë ta mbrojmë veten
11/08 15:19