Top News – Koreja e Veriut, protestë përmes bukurisë/ Si e sfidojnë vajzat e reja regjimin
18/01/2021 10:35

Përdorimi i buzëkuqit në ngjyrë të ndezur është thuajse i paimagjinueshëm në Korenë e Veriut. Ngjyra e kuqe përfaqëson kapitalizmin, thotë për CNN aktorja 22 vjecare, Nara Kang e larguar nga vendi i saj në 2015-tën. Ndërsa Joo Yang, 28 vjece u arratis drejt Koresë së Jugut në vitin 2010. Të dyja vajzat kërkonin më shumë liri, përfshirë ketu dhe aftësinë për t`u shprehur përmes pamjes. “Kur shkova për herë të parë në një dyqan kozmetike në Seul, m`u duk sikur ishte një dyqan lojrash, kaq shumë ngjyra kishte. Në Korenë e Veriut kishte shumë kontroll shtetëror, mbi gjithcka. Rrobat, këpucët, flokët duhet t`i kesh në një stil të caktuar. Nuk I mbaja dot flokët si tani, e për t`I lyer as që bëhej fjalë”, rrëfen ajo për gjigandin mediatik amerikan. Make up-i lejuar ishte vetëm ai lloj që merrte aprovimin e shtetit. Në tregun e zi megjithatë, mund të gjejnë edhe produkte kozmetike që kanë hyrë kontrabandë nga jashtë, apo edhe bizhuteri. Pavarësisht se shteti ka vendosur edhe këtu kufi, njerëzit kanë tendencën t`I shtyjnë e të rebelohen, një lloj shkeputjeje nga kultura tradicionale dhe nga rregullat e imponuara thotë Sokeel Park I organizatës Liri në Korenë e Veriut. “Zemërimi fillon dhe rritet brenda teje dhe ti nis e pyet, përse nuk u dashka ta bëj unë këtë gjë”, thotë Yang. Regjimi Korean ushtron shume presion mbi njerëzit, por bukuria mund të jetë një mënyrë për tu cliruar nga e gjithë kjo trysni, dhe për mua, bukuria është liri shprehet nga ana tjetër aktorja Nara Kang.

Top News – 30 minuta nga lufta bërthamore/ Stërvitja e NATO-s që trembi rusët
26/02 00:53
Top News – `Brezi i humbur`/ Si po i godet koronavirusi shanset e të rinjve
25/02 22:19
Mijëra protestojnë në Armenia pasi kryeministri paralajmëroi për ‘grusht shteti’ – Pa koment
25/02 21:59
Del për herë të parë në publik Kara, ariu polar i kopshtit zoologjik francez të Mulhouse – Pa koment
25/02 21:58
Rritësit e bletëve në Kolumbi denoncojnë pesticidet si shkaku kryesor i vdekjes të bletëve-Pa koment
25/02 21:58
Peruvianët presin në radhë për rimbushje të bombolave ‘shpëtimtare’ të oksigjenit – Pa koment
25/02 21:57
Rusët votojnë për rikthimin e statujës së kreut të policisë sekrete sovjetike – Pa koment
25/02 21:56
Qipro nis hapjen e shkollave e palestrave pas zbutjes së masave anti-Covid – Pa koment
25/02 21:55
Autobuzët pa shofer nisin shërbimin në rrugët e Malagas në jug të Spanjës – Pa koment
25/02 21:54
Top News – Zbulimi i pabesueshëm në Mars/ Çfarë gjeti sonda e NASA-s në planetin e kuq
25/02 21:52
Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02 21:51
Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02 21:50
Top News – Brenda trupit të njeriut/ Zbulohen 70 mijë viruse të panjohura më parë
25/02 21:08
Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22