Top News – Kodi zgjedhor, ‘Venecia’/ ‘Jo procedurë urgjente, në dhjetor’
27/10/2020 22:15

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit Ilir Meta për të shqyrtuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor, po ka refuzuar kërkesën për një procedurë urgjente. Komisioni I Venecias do ta shqyrtojë këtë çështje në seancën më të parë të muajit dhjetor. Përmes një letre, Presidenti i Komisionit të Venecias, Gianni Buquicchio, ka lajmëruar Presidentin shqiptar se është vendosur që të merren nën shqyrtim ndryshimet, por jo me procedurë urgjente, siç e kishte kërkuar Meta. ”Kam nderin t’ju informoj se Byroja e Komisionit ka vendosur, e ndikuar nga koha e shkurtër e mbetur para seancës së ardhshme plenare dhe të kompleksitetit të çështjes, për të mos autorizuar procedurën urgjente", thuhet në letrën e Presidentit të Komisionit të Venecias Buquicchio sqaron se mendimi i Venecias do të jetë gati në fillim të muajit dhjetor, pasi do të përgatitet sipas procedurave të zakonshme. Kreu I ‘Venecias’ sqaron në letër se ky mendim, do të hartohet në bashkëpunim me ODIHR. Pas kthimit nga Presidenti Meta të ndryshimeve të Kodit Zgjedhor, mazhoranca soacialiste e ka kaluar këtë të martë në komision, ashtu siç ishte, dhe po kështu do të votohet më 29 tetor në seancën plenare në Kuvend.

KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Gjykatën Kushtetuese
24/11 03:43
Top News – Shqiptari më i kërkuar/ Aleks Burreli vrau biznesmenin
23/11 21:47
Top News – Drogë 500 mijë euro/ Kapet në Holandë, 8 të arrestuar
23/11 21:18
Top News – Kodheli, zv.presidente/ Asambleja parlamentare e NATO-s
23/11 20:47
Top News – Droga dhe pandemia/ Lleshaj-Skrapari, zonë problematike
23/11 20:46
Top News – Si u vra i riu shqiptar/ Gjermani, ja dy autorët e dyshuar
23/11 20:41
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Kushtetuese
23/11 20:25
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Por nga 2 dhjetori masa të shtrënguara lokale
23/11 20:25
Vepra e Mid’hat Frashërit/ Vëllimi V vjen nga Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo”
23/11 20:03
Dyndje te parku i Liqenit/ Në bare nuk respektohet distanca dhe mos grumbullimi
23/11 19:57
Nesër mbyllet Kakavija/ Pala greke në grevë për 24 orë, do të kalojnë vetëm rastet urgjente
23/11 19:53
Rekord viktimash! MSH: 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit nga covid
23/11 19:28
Top News – Greqi, situata e rendë/ Covid, 84 vdekje, 549 të intubuar
23/11 19:20
Top News – Ambasada Gjermane/ Hap sektorin e vizave me një kusht
23/11 19:20
Top News – Gati spitali covid 4/ Shifra alarmante të të infektuarve
23/11 18:43
Top News – Covid, bilanc tragjik/ 17 humbje jete në harkun e 24 orëve
23/11 18:43
Top News – Milionat e gjobave/ Covid 19, mbushen arkat e shtetit
23/11 18:42
Top News – Policia, gjobat e covid/ 1579 të ndëshkuar në vetëm 24 orë
23/11 18:42
Top News – Pasojat e pandemisë/ Reagimi i bashkive në emergjencë
23/11 16:55
Manastirliu: Bëhemi gati për COVID4 dhe spitalet rajonale
23/11 16:33