Top News – Ish-kryeprokurori që fshehu pasurinë/ SPAK-dy vjet burg dhe 5 vjet pa funksion publik
07/05/2021 14:58

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla rrezikon 2 vjet heqje lirie dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike. SPAK ka kërkuar shpalljen fajtor të ish prokurorit për disa akuza, por më kryesorja fshehja e pasurisë. Ish prokurori i përgjithshëm, Adriatik Llalla akuzohet për veprat penale refuzim për deklarim, mos deklarim ose fshehje të deklarimit të pasurisë, në tre raste. Ndërkohë më herët ish prokurori është hetuar edhe pastrim parash, pretendime të cilat janë rrëzuar dhe aktualisht Adriatik Llalla gjykohet vetëm për fshehje të pasurisë. Sipas SPAK, Llalla akuzohet se e ka kryer këtë vepër penale tre herë. Prokurori i çështjes, Klodian Braho i kërkoi gjykatës deklarimin fajtor të Llallës për veprën penale të fshehjes së pasurisë dhe dënimin e tij me 2 vjet heqje lirie. Nëse gjendet fajtor Llalla do të përfitojë nga aplikimi i gjykimit të shkurtuar uljen e 1/3 së dënimit, duke mbetur si dënim përfundimtar në masën 1 vit e 4 muaj burgim. Akuza e ngritur sipas nenit 257/a, paragrafi i dytë parashikon dënime nga gjobë deri në 3 vjet burg. Gjithashtu ndaj Llallës u kërkua si dënim plotësues përjashtimi nga Shërbimi Publik për 5 vite. Më herët për shkak të dorëheqjes, ndaj Llallës është sanksionuar prej Kolegjit të Posaçëm të Apelimit ndalimi 15 vjet për të qenë pjesë e sistemit të drejtësisë.

Top Channel/ Kryeprokurori: Vjedhja e pasurisë ka numrin më të lartë të veprave penale
14/06 11:35
Top News – Pandemia rriti shifrat e të papunëve/ INSTAT nxjerr të dhënat e tremujorit të parë
14/06 11:25
Top News – Vrasja misterioze e të riut…!/ Dy pista hetimi, trupi u gjet me duar të lidhura
14/06 11:13
Top News – Policia blindon rrugët për fundjavë/ Me dorë të hekurt, vendos gjoba e heq patenta
14/06 10:14
TopChannel/ Përfundon samiti i G7-ës, Biden: Jashtëzakonisht produktiv
13/06 22:27
Top News – Firma e Blinken dhe 2 vjet memorandum/ Qeveria firmosi për sigurinë teknologjike 5G
13/06 20:59
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin / Nis procesi i numërimit
13/06 20:58
Top Channel/ Zgjedhjet e PD.Sonte mësohet rezultat. Para mesnate do të jenë numëruar votat
13/06 20:56
Top News – PD, mbyllen qendrat e votimit/ Rezultati përfundimtar paraditen e së hënës
13/06 20:34
Top News – Biden, koha e testit në Ballkan/ SHBA-BE me një tjetër standard për serbinë
13/06 20:34
Top Channel/ Mbyllet votimi për kryetarin e PD-së. Kryeson Basha
13/06 20:25
Top Channel/ Busti i Pashko Vasës më fund ka emër, falë familjarëve të atdhetarit
13/06 20:22
Top News – Kufijtë të hapur vetëm me 3 shtete/ Ja çfarë ndodh në aeroportin ‘Nënë Tereza’
13/06 20:15
Top Channel/ I riu gjendet i mbytur në Vithkuq/ Duhet të ishte në arrest shtëpie në Lushnjë, por…
13/06 20:12
Top Channel/Javën e ardhshme lirohen të tjera masa. Brataj: Çdo gabim lidhet me shëndetin e njerëzve
13/06 20:11
Top Channel/ Dita e dytë e protestës së maturantëve, kundër testit të matematikës
13/06 20:01
Top Channel/ Mali me mbetje në Kurbin, këtij vendgrumbullimi nuk i është dhënë zgjidhje
13/06 19:53
Top News – Rama firmos me sekretarin Blinken/ Takimi pas shpalljes ‘non grata’ të berishës
13/06 19:51
Top News – Shqipëria merr frymë plotësisht/ Shumë pak infektime, asnjë viktimë nga covid
13/06 19:47
Top News – Mesazhi prekës i mjekut Tritan Kalo/ 35 ditët e fundit, që e ndajnë nga pacientët
13/06 19:45