Top News – Greqia kthen emigrantët në det të hapur / Videoja skandaloze, autoritetet nisin hetimet
04/06/2023 12:38

Autoritetet greke shihen në një video duke i detyruar azilkërkuesit të hypin në një gomone shpëtimi dhe duke i braktisur ata në det të hapur. Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar prej kohësh Athinën për praktika të tilla. Greqia ndërkohë mohon së është përfshirë në rikthimin në det të hapur të aizilkërkuesve dhe thotë se ka nisur një hetim për videon. Videoja u publikua këtë javë nga Neë York Times dhe tregon një grup emigrantësh që dërgohen në ishullin grek të Lesbosit më 11 prill, me një furgon të bardhë pa shenja. Në grupin prej 12 njerëzish kishte disa fëmijë të vegjël. Më pas, njerëz të maskuar i detyrojnë të hypin në një gomone, që i çon në një anije të rojes bregdetare greke, e cila i lë në det të hapur, larg vijës bregdetare. Emigrantët me sa duket janë detyruar të futen në një gomone shpëtimi dhe janë braktisur në mes të detit Egje. Ata thuhet se u kapën nga roja bregdetare turke një orë më vonë. Pamjet, të cilat nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur, janë filmuar nga Fayad Mulla i organizatës politike austriake Der Ëandel, i cili për vite të tëra ka dokumentuar trajtimin e emigrantëve që zbarkojnë në brigjet greke. Ai thotë se ka qenë dëshmitar i shumë "kthimeve" të tilla.

Top News – Ushtria serbe largohet nga kufiri me Kosovën, presioni i ndërkombëtarve jep efekt
30/09 19:01
Top Channel/ Radoiçiçi mund të merret në pyetje, Blinken paralajmëron Vuçiçin
29/09 23:20
Top Channel/ Serbia shton ushtarët në kufirin me Kosovën, alarmohet SHBA: Po nxit destabilitet
29/09 23:19
Top News – Radoiçiç e pranon-Isha në Banjskë / ‘Afrim Bunjaku u vra gabimisht, Vuçiç nuk dinte gjë’
29/09 17:17
Top News – NATO nis ‘kavalerinë’ në Kosovë / Stoltenberg miraton trupa shtesë pas tensioneve në veri
29/09 15:10
Top News – ‘Toka është e sëmurë…!’ Stuhia Daniel kaloi, por grekët druajnë pasojat
29/09 15:10
Top News – Radoiçiç e pranon-Isha në Banjskë / ‘Afrim Bunjaku u vra gabimisht, Vuçiç nuk dinte gjë’
29/09 15:00
Top News – Vila e Radoiçiçit në Veri të Kosovës, ‘një Pablo Escobar i rajonit’
29/09 14:26
Top News – Lideri i ri i Syrizës merr ‘pushime’ /Do të kryejë shërbimin ushtarak, kthehet pas 1 viti
29/09 12:26
Top News- Kush është Milan Radoiçiç / Bosi i Veriut dhe ‘lidhja’ me politikën në Beograd e Prishtinë
29/09 12:12
Top News – BE ‘e shkarkuar’, Kosova do SHBA-në/Uashingtoni të marrë në duar dialogun e asociacionin
29/09 11:10
Top News – Policia bastis restorantin e gruas së Radoiçiç / Kontrolle në pronat dhe vilat në veri
29/09 11:02
Top Channel/ EULEX-i hedh poshtë akuzat e Vuçiç lidhur me sulmin në Banjskë: Kemi qenë në kontakt
28/09 22:50
Top News – SHBA po heton sulmin në Veri / Paralajmërohen pasoja për Serbinë dhe Aleksandër Vuçiç
28/09 14:15
Top News – Arsenali i armëve në manastirin serb… / Wesley Clark: Problemi më i madh për sigurinë
28/09 13:53
Top Channel/ Gjuetia e Radoicicit, Petkovic: Nuk është në spitalin ushtarak të Beogradit!
28/09 12:21
Top News – Policia speciale ‘rrethon’ veriun / Rritet prania pas sulmit terrorist në Banjskë
28/09 10:28
Top Channel/ Merr fund polemika, Vuçiç: Radojiçiç është në Serbi, sulmi nuk ishte panifikuar
27/09 22:56
Top News – Asociacioni i komunave serbe / Osmani: Të bashkepunojmë me SHBA
27/09 22:50
Top Channel/ Stano për sulmin në veri: Do të marrim vendim pasi të përfundojë hetimi
27/09 18:23