Top News – Francë, vala e të nxehtit/ Mijëra peshq të ngordhur në liqene
15/08/2020 15:58

Rreth 10 tonë peshk janë gjetur të ngordhur në liqenin Enghien les Bains në Val d’Oise, në Francën veriore, për shkak të valës së fundit të të nxehtit që ka goditur rajonin. Jean Pierre Enjalbert, president i SIARE, sindikatës që merret me menaxhimin e ujërave lokalë tha se i nxehti dhe mungesa e ujit të pastër dhe të freskët ka ulur nivelin e oksigjenit në liqen duke shkaktuar ngordhjen e peshqve. Niveli i këtij liqeni artificial me 40 hektarë sipërfaqe, ka rënë me rreth 20 centimetra dhe temperatura e ujit i është afruar 29 gradëve Celsius gjatë valës së të nxehtit. Autoritetet tani kanë vënë në funksion një sistem për futjen e oksigjenit në ujë dhe planifikojnë edhe ndërtimin e një bazeni filtrimi.

Top News – Prokurori Italian/ Kartelet shqiptare, si `Narcos`
18/09 11:17
Top News – Zyrtari i SHBA-së në Tajvan/ Kina nis stërvitjen ushtarake
18/09 11:09
Top News – Në darkë fillojnë kufizimet, anglezët lëshohen në festime!
18/09 11:01
Top News – Cikloni mesdhetar/ Greqia përballë fenomenit të rrallë
17/09 21:29
Top News – Fluturim drejt askundit/ Biletat shiten në 10 minuta
17/09 21:27
Top News – Paketa antishpifje/ Soreca: Me rekomandimet e venecias
17/09 21:26
Top News – Parlamenti evropian/ Nuk njeh Lukashenkon president
17/09 21:25
Top News – Pandemia globale/ Apel për mbrojtjen e infermierëve
17/09 21:23
Top News – Izolimi nga koronavirusi/ Barr: Shkelje e lirive civile
17/09 21:22
Top News – Emigrantët e Morias/ Transferohen në kampin e ri
17/09 19:24
Top News – Vaksina e ardhshme/ Në duart e vendeve të pasura
17/09 19:11
Panik në Athinë! Makinës i vihet flaka me benzinë në qendër të qytetit
17/09 19:04
Top News – Vjen Playstation 5/ Sony: Del në treg në nëntor
17/09 18:39
Top News – Rriten infektimet/ Masa të reja kufizuese në Angli
17/09 18:16
Top News – Alarm për europen/ OBSH – rastet kaluan ato të marsit
17/09 17:36
Top News – BE për asociacionin/ Kosova të gjeje një mënyrë zbatimi
17/09 17:23
Top News – Nuk ishte çaji/ Zbulohet si u helmua Navalny
17/09 15:44
Top News – Zaev në Athinë/ Klima dypaleshe, jo me armiqesore
17/09 15:32
Top News – Presidenca Boshnjakë/ Dodik kundër njohjes së Kosovës
17/09 15:15
Top News – Akuza e emigrantëve/ Greqia “po na hedh” në det!
17/09 15:03