Top News – Fotot e operacionit/ Shpëtimi i 5 shqiptarëve në Siri
27/10/2020 10:18

Kthimi në Shqipëri i katër fëmijëve dhe një gruaje nga Kamli Al Houl kA kaluar përmes vështirësish të shumta në territorin Sirian kontrolluar nga Kurdët. I dërguari Top Channel në Liban, Muhamed Veliu ka siguruar fotot e konsullit të përgjithshëm Shqiptar në Liban, Marc Ghorayeb, dhe drejtorit te drejtorisë së antiterrorit, Gledis Nano, bashkë me Indrit Doden brenda kampit Al Hol. Në këto foto ata shihen brenda kampit Al Hol duke kërkuar për gratë dhe fëmijët shqiptarë. Po ashtu në disa foto të tjera është fiksuar momenti ku konsulli Shqipërisë në Liban firmos një dokument bashkëpunimi për këtë çështje me Autoritetet Kurde që zyrtarisht njihen ai autoriteti për vetë administrimit e Sirisë Veri Lindore. Një ditë më parë gazetari Top Channel, Muhamed Veliu raportoi nga Libani me detaje operacionin e ndërmarrë për nxjerrjen nga kamoi të 4 fëmijëve dhe një gruaje. Dy javët e fundit ata në fshehtësi të plotë hynë në Siri nga ku negociuan me Autoritetet Kurde që zyrtarisht njihen ai autoriteti për vetë administrimit e Sirisë Veri Lindore. Pas shumë negociatash këto autoritete i dhanë dritë jeshile riatdhesimit të vetëm fëmijëve jetim dhe grave të cilat kanë mbaruar procesin e hetimit e ndaj të cilave nuk rëndon asnjë akuzë apo atyre që kanë nevojë për ndihmë mjekësore të specializuar. Konsulli shqiptarë dhe drejtori antiterrorit u futën në kampin al hol dhe identifikuan një pjesë të shqiptarëve që ndodhen aty ku personat tashmë të shpëtuar përmbushnin kategorinë e lejuar nga Kurdët.

Top News – Pasuritë e sekuestruara/ Këshilla amerikane për ripërdorimin
24/11 19:56
Gjeniu i verbër i kalendarit/ Romeo Deda ka një memorie fenomenale për ditët dhe numrat
24/11 19:52
Pikëpyetje për misionin e OFL/ GJKKO i sugjeron Gjonajt ndryshimin e neneve për sekuestron
24/11 19:46
Studentët, kundër mësimit online/ “Nuk ka efikasitet dhe shpenzimet mbeten të njëjta”
24/11 19:31
Bilanc edhe më i rëndë, 19 viktima/ 744 raste të reja, 455 të shtruar në 3 spitalet Covid
24/11 19:29
Top News – 2 pikat e rendit të ditës/ Emrat e kandidatëve në kushtetuese
24/11 19:25
Top News – PD, Basha me mjeket/ Vijon akuzat për fshehje viktimash
24/11 18:00
Top News – Ekzekutimet në Ekuador/ Shqiptarët, pjesë e rrjeteve mafioze
24/11 17:55
Top News – Gjobiten 512 qytetare/ Nuk mbanin maskat në rrugë
24/11 16:33
Top News – Meta i kthen në kuvend/ Ndryshimet në ligjin e policisë
24/11 16:30
A do ketë festime? Gjermania, rregulla të forta për të penguar pandeminë
24/11 16:06
1500 shtëpi në rindërtim/ Veliaj: Pjesa më e madhe përfundon para vitit të ri
24/11 15:24
Kufiri me Greqinë i mbyllur/ Sot kalojnë vetëm këmbësorët, kamionët-frigorifer dhe rastet emergjente
24/11 15:14
Në radhë për grafinë/ Tek Dispanseria nuk ka fare distancim fizik
24/11 15:13
88 raste të reja në qarkun e Korçës/ Infektohen sërish mësues, 29 prej tyre në Pogradec
24/11 15:11
Përgatitet spitali i Elbasanit/ Do presë pacientë covid nëse mbushen spitalet e Tiranës
24/11 15:10
Top News – Plagosën bashkëshortet/ Shpërthen bombola e gazit në banese
24/11 15:10
Paditet në SPAK dhëndri i Berishës/ Privatizimi i Partizanit. Padi edhe ndaj Berishës, Imamit
24/11 15:07
Top News – Rindërtim pas tërmetit/ Petrelë, shkolla drejt përfundimit
24/11 14:42
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39