Top News – E provon në kurriz/ Franca, kostoja e lartë e izolimit
01/12/2020 21:10

Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari i ndalim-qarkullimeve në vend kanë destabilizuar njerëzit që në kushte normale nuk do të kishin përfunduar në pavijonet e trajtimit psikiatrik. Një spital psikiatrik në Normandi ka parë një rritje të mprehtë të numrit të të rinjve që kërkojnë ndihmë për ankthin, depresionin, varësinë nga droga dhe probleme të tjera. Përqëndrimi i burimeve në luftën kundër COVID-19 ka larguar vëmendjen nga shëndeti mendor dhe ka sjellë gjithashtu pasoja të rënda për pacientët që kanë patur probleme mendore. Detyrimi i miliona njerëzve që të qëndrojnë përsëri në shtëpi - duke i shkëputur nga familjet dhe miqtë, duke u mbyllur bizneset në të cilat investuan, klasat ku mësojnë, apo mjediset ku argëtohen në mbrëmje - ka ndikuar në uljen e valës së re të koronavirusit në Francë, që këtë muaj e kaloi kufirin e 50,000 të vdekurve.

Britani, sot 1600 viktima/ Kjo është shifra më e lartë e vdekshmërisë në Europe
26/01 20:12
Gjermanisë i mungojnë vaksinat/ Ritme të ngadalta për vaksinimin. Shtohen infektimet
26/01 20:12
Top News – Sekretari i ri i Mbrojtjes/ Ushtria amerikane `ndryshon` kurs
26/01 20:11
Top News – Planifikonte sulm në Shqipëri/ Dyseldorf, dënohet pjesëtari i ISIS-it
26/01 20:10
Top News – News – Pompei tregon thesaret/ Dekada zbulime arkeologjike hapen për publikun
26/01 18:22
Top News – Trazirat e dhunshme në Holandë/ Ministri për protestuesit, `llumi i shoqërisë`
26/01 18:05
Top News – Fenomeni `biblik`/ Gjinkallat `pushtojnë` lindjen e SHBA-së
26/01 17:51
Top News – Paralajmërimi për pandeminë/ Gjermania është ulur mbi një Fuci Baruti
26/01 17:47
Top News – Fiaskoja e vaksinimit në Europë/ Qendrat janë gati, por s`ka vaksina
26/01 17:46
Top News – E marta, dita ters e Kushtetueses/ Merr një vendim, rrëzon Gjykatën e Tiranës
26/01 17:46
Top News – Anija që frymëzoi Agatha Christie-n/ Vazhdon të lundrojë mbi Nil, pavarësisht pandemisë
26/01 17:39
Top News – Stuhi e rrallë dimri/ Sjell borë dhe breshër në Kaliforninë e Jugut
26/01 17:38
Top News – Regjisori francez Luc Besson/ Sërish në gjykatë nën akuzën për përdhunim
26/01 17:37
Top News – ‘Influencerat’ italianë/ Ëndrra për ekranin e madh por internetin në vena
26/01 17:12
Top News – Koncert në erën e covid-it/ Këngëtarët dhe spektatorët në flluska plastike – Pa koment
26/01 16:47
Top News- Rruga nën pushtetin e deleve/ Zelandë e Re, tufa ndalon qarkullimin e makinave – Pa koment
26/01 16:47
Top News – Vaksina kineze edhe në Maqedoninë e Veriut/ Autoritetet bisedime me kompanitë Aziatike
26/01 16:47
TopNews-Dorëshkrimi i Napoleonit/Rrëfimi për betejën e austerlitzit, del në shitje në Paris-PaKoment
26/01 16:44
Top News – Java e modës në Paris/ Koleksioni pranverë-verë i Dior vjen me një video
26/01 16:11
Top News – Harry Potter tani në televizion/ Projekti i HBO-së në fazën fillestare
26/01 16:10