Top News – E kemi gati aplikimin për në BE! / Kurti konfirmon datën: ‘Të hapen dyert’ shpejt
08/12/2022 14:52

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga Austria ku ai po merr pjesë në samitin e social demokratëve evropianë, tha se kosova e ka gati aplikimin për anëtarësim në BE. Kurti tha në Vjenë se Ballkani Perëndimor ka nevojë për një proces të përshpejtuar për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Ai përgëzoi BE-në, që në Samitin e Tiranës rikonfirmoi angazhimin e saj për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor. “Kemi nevojë për proces të përshpejtuar për anëtarësim në BE, nuk mjafton ‘perspektiva në BE’. Është e vështirë të mobilizohen njerëzit nëse nuk ka afate të qarta kohore drejt anëtarësimit. Tani është koha për të përshpejtuar procesin e zgjerimit, me më shumë iniciativa dhe investime në rajon që përfitojnë njerëzit”, tha Kurti. Po ashtu Kurti bëri të ditur se Kosova do të aplikojë në BE para Krishtlindjeve. “Po ashtu, dua t’ju informoj se këtë muaj, para Krishtlindjeve, Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE,” tha ai para socialdemokratëve evropianë.

Top News – FSK shpëton 2-vjeçarin/ Kërkimet për të mbijetuarit në Turqi
08/02 19:20
Top News – Vrau dhe dogji vëllain/ Dënohet me burg përjetë shqiptari
08/02 18:59
Top Channel/ Lëvizje me letërnjoftim në Ballkan, Qeveria e Kosovës jep dritën jeshile!
08/02 12:12
Top News – E mërkura, zi kombëtare në Kosovë/ Osmani-Nderohen viktimat e tërmeteve
07/02 21:15
Top News-‘Vuçiç kërkon amnisti për familjen e tij’/ Akuzat e opozitës në Serbi për paktin me Kosovën
07/02 20:50
Top News – Gjukanoviç pro Kosovës në NATO/ Mali i Zi ndjek bisedimet Beograd-Prishtinë
07/02 19:20
Top News – Kosova në zi për Turqinë!/ Vendimi pas dërgimit të FSK në zonën e tërmetit
07/02 18:42
Top Channel/ Pranimi i planit franko-gjerman, reagimet në Kosovë për vendimin e Kurtit
07/02 15:57
Top Channel/ Pranimi i planit franko-gjerman! Reagimet në Kosovë për vendimin e Kurtit
07/02 13:09
Top Channel/ Kërcënimi me bombë, rihapet aeroporti i Prishtinës: “Alarm i rremë”!
07/02 12:37
Top Channel/ Priten me duartrokitje trupat e Kosovës në Turqi: Mbërritja në zonat e tërmetit!
07/02 12:17
Top Channel/ Lajçak sot në Kosovë dhe Serbi/ Ambasadorët i “zënë” derën Albin Kurtit
06/02 19:57
Top News – Alarm për bombë në aeroport/ Reagon policia e Kosovës-Ishte fals!
06/02 18:48
Top News – Albin Kurti dorëzohet/ Kryeministri pranon planin franko-gjerman
06/02 18:43
Top News – BE përgatit takim Kurti-Vuçiç!/ Lajçak në Prishtinë edhe për Asociacionin
06/02 17:08
Top News – Ambasadorët mësyjnë zyrën e Kurtit/ Kosova i reziston presionit për Asociacionin
06/02 13:17
Top Channel/ Lajçak sot në Kosovë dhe Serbi! Ambasadorët i “zënë” derën Kurtit
06/02 12:57
Top Channel/ Kurti “i kthehet” Perëndimit: Mos na bëni presion për Asociacionin!
06/02 12:46
Top Channel/ Përpjekjet për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Kurti takim me ambasadorët
06/02 11:19
Top Channel / Presion i opozitës kosovare / “Asosacioni po na prish marrëdhëniet me SHBA”
05/02 12:46