Top News – E bën për ujë të ftohtë/ Fauci: Londra u nxitua me vaksinën
03/12/2020 21:39

Anthony Fauci, kryeeksperti I sëmundjeve infektive në SHBA, tha se Britania e Madhe u nxitua dhe nuk tregoi kujdes më aprovimin e vaksinës, ashtu sic bëri Amerika. Anglia u bë vendi I parë në botë që miratoi përdorimin e vaksinës së Pfizerit. “ Mbretëria e Bashkuar nuk u tregua e kujdesshme”, tha ai për Fox Neës. "Nëse nxitohesh dhe e bën këtë gjë në mënyrë sipërfaqësore, njerëzit nuk do të duan të vaksinohen," u shpreh ai. Faucim do të takohet në mënyrë virtuale me ekipin e tranzicionit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden rreth pandemisë së koronavirusit në vend dhe fillimit të mundshëm të vaksinimit në masë të miliona amerikanëve. Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, ka qenë për muaj me radhë figura qëndrore e përgjigjes së qeverisë ndaj pandemisë. Por paralajmërimet e tij të zymta në lidhje me rreziqet shëndetësore të virusit e acaruan Presidentin Trump, i cili e mënjanoi atë në favor të pikëpamjeve më optimiste mjekësore përpara zgjedhjeve presidenciale. Biden ka premtuar të dëgjojë këshillat e ekspertëve mjekësorë si Fauci ndërsa në Shtetet e Bashkuara po regjistrohen çdo ditë dhjetëra mijëra infeksione të reja. Sipas Universitetit Johns Hopkins, më shumë se 273,000 amerikanë kanë vdekur nga virusi, më shumë se në çdo vend tjetër. Pamjet: AFP

Top News – AstraZeneca `bllokadë` BE-së/ Refuzon bisedimet me bllokun europian
27/01 17:16
Top News – Një xhiro në kozmos/ Shuma e çmendur për një udhëtim me Space X
27/01 17:14
Top News – Për një aleancë më të forte/ Biden-Stoltenberg, SHBA e angazhuar ndaj NATO-s
27/01 16:44
Top News – ‘Lufta’ për vaksinat…/ Italia investon tek reithera, e gatshme në qershor
27/01 15:02
Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01 15:01
Top News – Drogë mes librave e fletoreve/ 10-vjeçari shkon me hashash në shkollë
27/01 15:01
Top News – Bill dhe Melinda Gates/ Duhet të përgatitemi për pandeminë e radhës
27/01 14:47
Top News – 306 ditë në spital/ Pacienti me covid më në fund kthehet në shtëpi
27/01 14:47
Top News – Pasi u deklarua transgjinor/ Vjen divorci mes Elliot Page dhe Emma Portner
27/01 14:25
Top News – OBSH paralajmëron gratë shtatzëna/ Mos merrnin vaksinën anti-covid moderna
27/01 14:18
Top News – Bebja panda bëhet virale/ Nuk do të ndahet nga kujdestari i saj
27/01 12:40
Top News – Moska zbut izolimin/ Situata epidemiologjike po përmirësohet
27/01 12:39
Top News – AstraZeneca mbron veten pas kritikave të BE-së për shpërndarjen e vaksinave
27/01 12:39
Top News – Republikanët nuk braktisin Trump/ Dënimi i ish-presidentit tani është më i vështirë
27/01 12:28
Top News – Falë zotit jemi jashtë…/ Britanikët kritikojnë BE-në për vaksinat
27/01 12:28
Top News – Vaksinat e dobëta/ Ekspertët-favorizojnë mutacionet e rrezikshme
27/01 12:27
Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39