Top News – Ditën e parë në shtëpinë e bardhë/ Biden kthen Amerikën në marrëveshjen e Parisit
17/01/2021 15:08

Presidenti i zgjedhur Joe Biden planifikon të nënshkruajë dhjetëra urdhëra ekzekutivë, përfshirë rikthimin në marrëveshjen e parisit për Klimën dhe dhënien fund të udhëtimeve nga vendet me shumicë myslimane, në ditën e parë të tij në detyrë. Kjo mësohet nga një memorandum i shpërndarë nga shefi i stafit Ron Klain. Ai po ashtu do të firmosë urdhëra që ndalojnë dëbimet dhe pagesat e qerave të studentëve gjatë pandemisë së koronavirusit dhe do të lëshojë një urdhër për mbajtjen e maskave në të gjitha ndërtesat federale në përpjekje për të përmbysur lëvizjet e administratës Trump apo për të avancuar politikat në një mënyrë të ndryshme nga ajo. Një nga premtimet kryesore të Biden në fushatë, ishte ai i përballjes me një problematikë që në ditën e parë të tij në detyrë. Përtej urdhërave ekzekutivë në ditën e parë të tij në detyrë, memorandumi nënvizon se Biden planifikon të dërgojë në kongres një plan të gjerë emigracioni brenda 100 ditëve të para në detyrë. Plani do të ofronte një mundësi për shtetësi për miliona emigrantë pa dokumenta që ndodhen aktualisht në shba. Biden prezantoi prioritetin e parë të tij këtë javë, duke njoftuar një paketë ndihme prej 1.9 trilionë dollarësh që përfshin edhe pagesa direkte për amerikanët. Biden bëri të qartë se ai donte që kjo të ishte cështja e parë që kongresi do të diskutonte pas inaugurimit të tij më 20 janar

Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50
Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02 22:34
Top News – Kaliforni, vdes marinsi 30 vjeçar/ Polici i mbajti gjurin në fyt për 5 minuta
24/02 22:21
Top News – Gjykatësi `rrëzon` Biden/ I bllokon moratoriumin 100 ditor për dëbimet
24/02 22:03
Top News – SUV-i luksoz 50.000 USD/ Super makina që i shpëtoi jetën Tiger Woods
24/02 21:45
Covid-19: Franca dislokon përforcime të sigurisë civile në rajonin Mayotte – Pa koment
24/02 21:39
Familjarët presin për lajme pas dhjetra vdekjeve në trazirat e burgjeve në Ekuador – Pa koment
24/02 21:38
Piktura e panjohur më parë e Van Gogh del në ankand në Paris – Pa koment
24/02 21:38
Protesta në Nju Jork pas tërheqjes së akuzave ndaj policëve, për vdekjen e të riut Daniel Prude
24/02 21:38
Protesta të dhunshme në Niger teksa lideri opozitar pretendon fitoren e zgjedhjeve – Pa koment
24/02 21:38
Greqi/ Drejtori i teatrit kombëtar arrestohet pas akuzave për përdhunim të miturish – Pa koment
24/02 21:38
Trupi i ambasadorit italian të vrarë në RD të Kongos mbërrin në atdhe – Pa koment
24/02 21:37
Vaksinimet kundër virusit Ebola vijojnë në Guinea – Pa koment
24/02 21:37