Top News – Disneyland-i rihap dyert! Nga park tematik, në qendër vaksinimi
14/01/2021 12:34

Disneyland-i në Kaliforni u rihap të mërkurën pas 10 muajsh i mbyllur për shkak të pandemisë, por këtë radhë, nuk është më një park tematik, por një qendër gjiganTe vaksinimi. Rreth 100 pacientët e parë që patën fatin të prenotonin online vaksinën, iu drejtuan parkingut të resortit, ku persona mbi moshën 65 vjeç dhe punonjës të kujdesit shëndetësor, po imunizohen në disa tenda të bardha. “Sot, për shumë njerëz që po vaksinohen, ky është me të vërtetë vendi më i lumtur në botë”, shprehet dikush. Autoritetet lokale kishin bërë të ditur se Disneylandi do të kthehej në një qendër të madhe vaksinimi, të hënën në mbrëmje, dhe morën 10 mijë prenotime vetëm në dy orët e para të së martës. Fushata e vaksinimit në Kaliforni është kritikuar jo pak pasi shteti ka patur shkallën më të ulët të imunizimit për frymë në SHBA. Zyrtarët lokalë thanë të mërkurën se kriteret e mëparshme strikte të përzgjedhjes, do të zgjeroheshin menjëherë, për të përfshirë të gjithë personat mbi moshën 65 vjeç. Shumë shpejt ata planifikojnë që në Disneyland të administrojnë mbi 7 mijë vaksina në ditë. Gjatë verës dhe vjeshtës, kur rastet e koronavirusit u shtuan shumë në Kaliforni, Disney dhe parqe të tjera tematikë qëndruan të mbyllur.

Top News – Në ruajtje prej 30 vitesh nga bodigardë/ Kush është prokurori që mafia kërkon ta vrasë
23/01 22:18
Top News – Arrestohet ‘El Chapo i Lindjes”/ Trafikanti që humbi 85 mln dollarë në një natë
23/01 22:17
Koronavirusi sjell karantinën e parë që prej Luftës II Botërore në Hollandë
23/01 22:00
Policia ruse ndalon dhunshëm protestuesit jashtë burgut kryesor të Moskës
23/01 21:59
Demonstrues në Brazil protestojnë kundër trajtimit të pandemisë nga presidenti Bolsonaro
23/01 21:58
Policia arreston e përleshet me protestuesit mbështetës të opozitarit Navalny në Moskë
23/01 21:57
Protestat kundër shkarkimeve nga puna prej pandemisë në Paris, Francë
23/01 21:56
Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01 18:53
Top News – Gjashtë dekada në ekran/ Ndahet nga jeta legjendari Larry King
23/01 18:41
Top News – ‘Mbreti’ i ceremonisë së inaugurimit/ Të gjithë të çmendur për Bernie Sanders…
23/01 18:40
Top News – Pasaporta e vaksinës/ ’Bileta e artë’ për të rilançuar udhëtimet
23/01 18:39
Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36
Top News – Protesta në mbështetje të Navalnit/ Qindra të arrestuar, mes tyre edhe bashkëshortja
23/01 18:34
Top News – Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë
23/01 16:39
Top News – Teksasi kundër Joe Biden/ Padi për të bllokuar moratoriumin e deportimeve
23/01 15:12
Top News – Masakrimi i çiftit Pasho në Itali/ Nisin hetimet për djalin e vëllain e së dashurës
23/01 14:38
Top News – Për herë të parë në botë…/ Mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve
23/01 14:28
Top News – Wuhani sot gumëzhin…/ Një vit nga fillimi i izolimit traumatik 76 ditor
23/01 14:27
Top News – Frika nga varianti i ri/ Evropa dekurajon me masa udhëtimet
23/01 14:27
Top News – Biden kërkon ndjesë/ Trupat e Gardës Kombëtare flenë në parking
23/01 13:47