Top News- Dialogu me Serbinë, Kurti tregon sesi mund të zgjidhet konflikti
16/10/2021 19:39

Njohja e pavarësisë së Kosovës është e vetmja alternativë për të zgjidhur konfliktin me Serbinë. Kështu ka deklaruar kryeministri Albin Kurti gjatë një takimi në Prishtinë ku priti një delegacion të eurodeputetëve. “Në dialog në Bruksel jemi për një kapitull të ri të normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve tona, ku zgjidhim çështjet e pazgjidhura me njohje reciproke", ka thënë Kurti gjatë këtij takimi. Në takim ishte e pranishme edhe përfaqësuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon. Gjatë një deklarate për mediat, Kurti është shprehur se kanë diskutuar mbi njohjen e pavarësisë së Kosovës nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, mbi procesin e liberalizimit të vizave. Sipas Kurtit, fokusi është vënë edhe tek mbështetja që BE ka ofruar për Kosovën për të përballuar pandeminë COVID.

Top News- Greqia mos dalë kundër Rusisë…! / Dy orë takim, çfarë biseduan Mitsotakis dhe Putin
08/12 17:33
Top News- Padia kundër Serbisë për krime lufte/Plani i Kosovës për ta dërguar dosjen në Hagë
08/12 16:37
Top Channel/ Kurti kërkoi liberalizimin e vizave, Borrell: Krijoni asociacionet
07/12 19:16
Top News-‘I shërbej Kosovës, jo Serbisë!’/Pse u përplasen hapur Kurti dhe Borrell në Bruksel
07/12 18:12
Top News- Arrihet pakti për negociatat!/‘Pas një jave pritet nisja e bisedimeve me BE’
07/12 17:41
Top News- Kurti, mesazhi që mori nga Borrel/ BE, detyrim heqjen e vizave me Kosovën
07/12 16:56
Top News- Kisha ortodokse serbe nuk ekziston/Eurodeputetja dhe peshkopi ‘çmendin’ Beogradin
07/12 16:34
Top News-Vrasja e nënës, lajmi për fëmijët!/Si u njoftuan të miturit, daja merr kujdestarinë
07/12 16:23
Top News-37 vjeçari që hiqej si ‘hoxhë’/Do ti hiqte magjinë, përdhunon 11 vjeçaren
07/12 16:08
Top News-Vrasja e nënës, lajmi për fëmijët!/Si u njoftuan të miturit, daja merr kujdestarinë
07/12 11:35
Top News – Boksieri, vrasje me pagesë në Greqi/ Për atentatin, porosia mbërriti nga Holanda
07/12 11:23
Top News-Kontratat e vdekjes dhe shqiptarët!/Atentatet po vrasin avokatë, biznesmenë e boksierë
07/12 11:04
Top Channel/ Zaev edhe më “i fortë”, firmoset marrëveshja me 9 pika mes kryeministrit dhe Gashit
07/12 02:26
Top News- Situatë dramatike në Greqi / Më shumë viktima nga Covid 19 sesa Italia
06/12 21:38
Top News – BE e dorëzuar me Kurti-Vuçiç / ‘ Ngërç’ i ri mes dialogut Beograd-Prishtinë
06/12 18:34
Top News-Tradhëti, xhelozi apo hakmarrje?!/Shqiptari vret gruan në Greqi, ja detajet
06/12 18:25
Top News- Mali i Zi, së shpejti në BE…!/A do të jetë i pari i anëtarësuar në rajon
06/12 18:00
Top News- Pas akuzave se paguhet për lobim/Serbia mbledh Grenellin dhe 14 senatorë në Washington
06/12 17:51
Top News- I dërguari special i Biden/Në Shkup për hapjen e negociatave brenda 2021
06/12 16:54
Top News – Kurti përballë Vuçiçit / Takimi i radhës, javën e dytë të dhjetorit
06/12 12:25