Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Të enjten takim në nivel ekspertësh
27/10/2020 15:01

Pas më shumë se një muaji, të enjten në Bruksel, procesi I dialogut Prishtine-Beograd rinis serish me nje takim në nivel ekspertësh. Lajmin e konfirmuan burime diplimatike në BE pa dhënë hollësi të nmëtejshme. Takimi ishte planifikuar të mbahej në fundin e muajit shtator, por qe shtyrë si për shkak të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit, ashtu edhe prej pengesave që u shfaqën rreth temave në diskutim mbi disa prej të cilave, palët nuk ishin dakord. Një prej këtyre arsyeve ishte refuzimi I prishtinës për të biseduar rreth Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë dhe këmbëngulja e Serbisë që kjo cështje të shihet me prioritet.Kosova në nivel ekspertësh përfaqësohet nga koordinatori shtetëror për dialogun, Skender Hyseni, ndërkaq Serbia nga Marko Gjuric.Sipas burimeve në Bruksel, pritet që temë e diskutimeve këtë të enjte të jenë çështjet financiare dhe pretendimet e pronësisë, për të cilat është folur edhe në takimet e mëhershme.

Top News – Kosovë, 13 viktima/ Covid, 609 të infektuar të rinj
24/11 21:41
Top News – Kosovë, bilanc negative/ Covid, 12 vdekje, 645 raste të reja
23/11 19:21
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ 10 të vdekur, 707 raste të reja
22/11 17:43
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rekord viktimash, shumë infektime
21/11 19:16
Top News – Rekord gjobash në Kosovë/ Nuk respektuan masat e covid-19
21/11 16:26
Top News – Eshtrat në Kizhevak/ Zbulimi falë fotove nga ajri
20/11 16:17
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak: Kyç bashkëpunimi me SHBA-në
20/11 16:16
Top News – Vjedhje spektakolare/ Grabitet banka me eksploziv
20/11 11:58
Top News – Sherr për të pagjeturit/ Rrahje në kuvendin e Kosovës
19/11 17:57
Ish-luftëtarë të UÇK-së, akuza Bashës/ Përsërisin deklaratën e 2013-ës: Trego provat e rrejshme
19/11 15:41
“Basha të dorëzojë kasetën”/Flet Safet Krasniqi, njeriu që e ndihmoi Bellanicën të xhironte masakrën
18/11 19:38
Top News – Kosovë, ministrja e jashtme/ Serbia po fsheh gjurmët e genocidit
18/11 19:34
Top News – Ish krerët e UÇK-se/ Mbrojtja- gjykimi të bëhet në 2022
18/11 15:16
Top News – Falas për qytetarët/ Kosova, 1.2 mln vaksina anti covid
18/11 11:25
Top News – Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së
18/11 11:01
Top News – Bllokon Shkupin/ Sofja, `jo` nisjes së bisedimeve!
17/11 19:38
Top News – Vjosa Osmani me covid/ U infektua nga të afërmit
17/11 18:18
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Përplasje të ashpra në kuvend
17/11 17:07
Top News – Të pagjeturit e Kosovës/ Serbi, zbulohen eshtra shqiptaresh
16/11 21:25
A është i besueshëm Milaim Bellanica? Dëshmia e tij u bë kryelajm i mediave më të mëdha në botë
16/11 15:15