Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Shtyhet takimi i së hënës
25/09/2020 19:15

Takimi i ri nw nivel ekspertwsh mes Kosovës dhe Serbisë, I parashikuar tw mbahej të hënën në Bruksel, është shtyrë, sic thuhet, për shkak të situatës së krijuar me koronavirus. Lajmi u bë i ditur nga përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, në një postim në Twitter. Një ditë më herët, Lajçak kishte konfirmuar se të hënën do të zhvillohej takimi mes shefave të dy ekipeve negociatore, Skënder Hyseni dhe Marko Gjuric dhe se temë diskutimesh do tw ishin pretendimet financiare dhe ato tw pronwsisw ndwrmjet dy vendeve. Lajçak nuk dha detaje se për sa kohë është shtyrë takimi i radhës. Disa shtete të Evropës, përfshirë Belgjikën, janë duke u përballur me rritje të numrit të rasteve me koronavirus. Megjithatw, nga ana tjetwr, edhe njoftimet e mehershme pwr mbajtjen e kwtyre bisedimeve nuk dukeshin shumw optimiste. Palwt kanw shfaqur qwndrime tw kundwrta rreth diskutimit për marrëveshjen e krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Në Kosovë vazhdojnë të insistojnë se kjo është “çështje e mbyllur” dhe nuk do të flitet në Bruksel, ndërsa delegacioni i Serbisë e ka kushtëzuar praninë në vazhdim të dialogut pikërisht me gatishmërinë e Kosovës për të folur mbi kwtw cwshtje.

Top News – Bizneset në Kosovë/ Ekspertet-pak përkrahje në pandemi
25/10 16:30
Top News – Kontrollet mjekesore/ Kosovë, të rikthehen në kufi
25/10 16:24
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ Dy viktima dhe 186 raste të reja
25/10 16:14
Profesion për të ikur në Europë / Të rinjtë në Kosovë mësojnë zanat për të marrë një vizë pune
25/10 12:22
Top News – Task-forca antikorrupsion/ Haradinaj del kundër qeverisë
24/10 18:20
Top News – Prishtina e Shkupi/ Firmosin memorandumin për 5G
23/10 22:35
Top News – Hoti në Shkup/ Ftesë nga Zaev për minishengenin
23/10 20:03
Top News – Aktakuza ndaj Thaçi/ Afron afati nëse miratohet apo jo
23/10 17:42
Zhduken 2 mln euro nga buxheti/ Kosovë, “ishte sulm kibernetik”. Hoti: Minjtë do të dalin shpejt
22/10 20:03
Top News – Lajçak për dialogun/ Zgjidhja, një kompromis i dhimbshëm
22/10 19:11
Top News – Vodhi thesarin/ Jepet masa për punonjësin në Kosovë
22/10 18:59
Top News – Bilanci në Kosovë/ 159 raste të reja dhe asnjë viktime
22/10 16:24
Top News – Afera e thesarit/ Bajrami-ishte sulm kibernetik
22/10 14:41
Hoti në interpelancë, raporton për minishengenin dhe për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare
21/10 19:52
Top News – Kosovë, BE e shqetësuar/ Fati i Task- Forcës anti korrupsion
21/10 18:55
Top News – Thesari i shtetit/Kosovë, vidhen 2 milione euro
21/10 18:39
Top News – Mandati i speciales/ Prokuroria e posaçme kundër Thaçit
21/10 12:44
Ulen çmimet e perimeve/ Fermerët në Kosovë: Pandemia nuk e uli kërkesën
21/10 12:40
Top News – Prodhuesit në Kosovë/ Hiqni TVSH-në e produkteve vendase
20/10 19:22
Top News – Ambasada në Izrael, Hoti i kërkon Thaçit hapjen
20/10 12:11