Top News/ Dhëndri i Trump në Serbi / Takon Vuçiçin, merr jetë projekti luksoz në Beograd
20/06/2024 12:10

Jared Kushner, dhëndri i ish-presidentit amerikan Donald Trump, i cili nënshkroi një kontratë me qeverinë e Serbisë për ndërtimin e një kompleksi luksoz në ish selinë e Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë serbe, që u shkatërrua në fushatën e bombardimeve të NATO-s në vitin 1999, u takua në Beograd me presidentin e Serbisë. Aleksandar Vuçiç. "Një shkëmbim frymëzues idesh me Jared Kushnerin, të cilit i tregova me krenari kryeqytetin tonë dhe përvijova disa nga planet për rritjen edhe më të shpejtë të tij. I paraqita atij vizionin e Beogradit si një metropol botëror, shpirti kozmopolit i të cilit ka tërhequr gjithmonë njerëz nga gjithë bota dhe Jared Kushner më prezantoi një projekt për një hotel të mrekullueshëm në Beograd, i cili do të kontribuojë që kryeqyteti ynë të bëhet qendra e kësaj pjese të botës”, shkroi presidenti serb në rrjetet sociale. Kjo është vizita e parë zyrtare e Kushner në Beograd, që kur u bë e ditur se në mesin e muajit maj kompania e tij dhe qeveria e Serbisë nënshkruar një marrëveshje për projektin e ndërtimeve. Hollësitë e kontratës nuk dihen, por thuhet se kompleksi përfshin një hotel, ndërtesa banimi, zyra dhe një qendër përkujtimore për viktimat e bombardimeve të NATO-s në vitin 1999. Kushner kishte deklaruar më herët se investimi do të arrijë në 500 milionë dollarë dhe qeveria e Serbisë do të marrë 22 për qind nga fitimet.

Top News/ Kapen me 9 kg heroinë/ Arrestohet shqiptari dhe kunata e tij në Selanik
12/07 14:15
Top News/ U akuzuan për grushtshteti në Mal të Zi / Lirohen të arrestuarit, s’kishte asnjë provë
12/07 11:57
Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, Mitsotakis: Të zbatohet Marrëveshja e Prespës
12/07 10:34
Top News/ Ballkani, rëndësi strategjike për NATO-n / Aleanca angazhohet për sigurinë e stabilitetin
11/07 12:23
Top News/ Gjendet i pajetë shqiptari në Greqi/ Nisin hetimet për shkaqet e vdekjes së tij
11/07 09:28
Top News/ Vuçiç i tërbuar nga Clark: ‘Serbia nuk është peng as i Rusisë, as i SHBA’
10/07 17:15
Top News/ Serbia, dora e zgjatur e Rusisë në Ballkan/ Deklarata e gjeneralit që e bombardoi në 1999
10/07 16:41
Top News/ Mickoski sulmon reformën në drejtësi: Politika, gjyqësori e biznesi janë në koalicion
10/07 10:33
Top News/ OSBE nuk ka model të preferuar. Tarran-Gjithpërfshirje e konsensus për votën e diasporës
09/07 13:12
Top Channel/ Kosova e Shqipëria, kontrolle të përbashkëta kufitare: Lehtësohet qarkullimi!
08/07 15:28
Top Channel/ Greqia nuk gjen qetësi, goditet sërish nga një tërmet i fortë
08/07 13:28
Top News/ Ushtria serbe hyn pa leje në BeH/ Presidenca boshnjake- Hetim i menjëhershëm
08/07 10:12
Top News/ Policia italiane arreston shqiptarin. Mori peng ish-partneren dhe fëmijën e mitur
07/07 22:00
Top News/ Erdogan mund të ftojë homologun Assad/ Pas trazirave kundër refugjatëve sirianë në Turqi
07/07 20:30
Top Channel/ Serbia provokon në Bosnjë, ushtria serbe marshon në qytet pa lejen e autoriteteve
07/07 19:58
Top News/ Deputeti shqiptar në Serbi/Thirrje Vuçiçit-Respektoni pakicat kombëtare
06/07 15:10
Top News/ Vuçiç I përgjigjet Kurtit: Dëshiron të bëhesh Zelensky, vijojmë armatosjen
05/07 19:29
Top New/ Banesa e shqiptarit, magazine drogash/ Policia greke arreston 27-vjeçarin prej postës
05/07 19:14
Top Channel/ Armët serbe në Ukrainë “tërbojnë” Putinin, nuk i përgjigjet 3 telefonatave të Vuçiç
05/07 16:09
Top Channel/Provokon Vuçiç: Dronët e ngritur në Gjakovë ishin të Kosovës, po ruanin ushtrinë serbe!
05/07 11:00