Top News- Derbi i Kryeqytetit / Tirana-Partizani , Në ‘gjuhën’ e shifrave
24/10/2021 13:51

Mbrëmja e së hënës do të ndezë Tiranën pasi në Air Albania Stadium do të zhvillohet ndeshja më e shumëpritur e futbollit shqiptar; Derbi i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit. Është një ndeshje mes dy skjuadrave që kanë bërë historinë në vendin tonë dhe që karakterizohet nga një rivalitet në nivelet më të larta, si në fushën e lojës ashtu edhe në tribunat e sytadiumit mes tifozëve. tirana-Partizani është një ndeshje që ka dhuruar gjithnjë emocione, dhe ajo e së hënës padyshim nuk do të bëjë përjashtim. Sfida mes Partizanit dhe Tiranës do të ketë brenda saj duelin mes sulmuesve dhe pritshmërive të tyre për gola. Në këtë aspekt ai që kryeson është Stenio Junior me pritshmëri 3.41 për ndeshje, pas tij vijnë Redon Xhixha me 3.05 dhe Seferi me 2.41. Por ky Derbi do të jetë e dhe sfida mes lojtarëve që kanë krijuar më shumë raste shënimi me Seferin dhe Stenio Junior që janë ndër 5 lojtarët që kanë prekur më shumë topa në zonat kundërshtare respektivisht me 5.15 dhe 4.46 te tille per ndeshje. tirana-Partizani është edhe dueli i lojës në krah. Albion marku i partizanit është futbollisti që ka dhënë më shumë krosime në krahun e majtë, 8.74 për ndeshje, ndërkohë që Herald Marku është ai që ka regjistruar krosimet më të sakta me 60% saktësi, i ndjekur nga Toli i Tiranës me 47% saktësi në krosime. përsa i përket krahut të djathtë, një tjetër lojtar i Partrizanit kryeson për numrin e krosimeve, Gligorobv, me 4.34 të tilla për ndeshje. Partizani dhe Tirana janë skuadrat që dinë të mbajnë topin në zotërim, partizani ka një mesatare të zotërimit të topit në 61% , ndërsa Tirana 53%. Por jo vetëm kaq, derbi i kryeqytetit është edhe sfida mes dy skuadrave që kanë goditur më shumë portat kundërshtare me tiranën që ka goditur 71 herë dhe Partizanin 70 herë. Diferenca në këtë pikë është te efektiviteti me Tiranën që ka bere shume me mire, pasi 40% e gjuajtjeve të saj kanë përfunduar në kuadrat, ndërsa te Partizani ky efektivitet është 30%. Por kjo ndeshje shkon përtej statistikave. Derbi i Kryeqytetit është një ndeshje që ndihet shumë në të dy kampet me skuadrat që në mënyrë automatike marrin një supermotivim për të kërkuar fitoren. Në mbrëmjen e së hënës, suksesi do të jetë më shumë obligim për Partizanin e Ilir Dajës që ende nuk ka fituar një ndeshje në këtë sezon në 5 javë kampionat. partizani është në vendin e tetë shumë pranë zonës së ftohtë te renies nga kategoria me vetëm 4 pikë të grumbulluar, ndërkohë që Tirana kryeson me 11 pikë. Një humbje e Të Kuqve do të shtonte akoma më shumë problemet, ndërsa një fitore do t'i jepte Partizanit oksigjen. përsa i përket Tiranës, në rast fitore, bardheblutë do të jepnin një tjetër mesazh skuadrave rivale në luftën për titullin në superiore. Më fjalë të tjera, mbrëmjen e së hënës spektakli është i garantuar dhe ai do të transmetohet në platformën Digitalb

Top Channel/ Skëndërbeu barazon me Tiranën, Vllaznia fitoi në Shkodër me Laçin
28/11 01:49
Top News -Do të quhet ‘Kukës Arena’ / Verilindorët ndryshojnë emrin e stadiumit
27/11 16:06
Top Channel/ Tirana luan në Korçë/ Ndërsa Vllaznia pret sot Laçin
27/11 13:58
Top Channel/ Partizani fiton me Teutën, kryeqytetasit marrin një fitore në minutat shtesë
27/11 02:09
Top News – Fisnikëria e Ronaldos / I përgjigjet ftesës së Pink për të ndihmuar fëmijët
26/11 22:06
Top News – Partizani merr fitore karakteri / Demat përmbysin Teutën mes dramës dhe spektaklit
26/11 20:30
Top News – Java e 10-të e Superiores / Përballje spektakolare, spikat Partizani-Teuta
24/11 18:40
Top News – Punoi si zv.trajner i Dinamos / Fabrizio Miccoli shkon në burg, u dënua për shantazh
24/11 18:34
Top Channel/ VAR, 93% i saktë/ Faza e parë e superiores, gjyqtarët më pak të pavarur në gjykim
24/11 15:35
Top Channel/ Rekord golash në Superiore! 116 gola, hera e parë që kur kampionati është me 10 skuadra
23/11 20:01
Top News – ‘Air Albania’ mbyllet sërish / Dëmtohet fusha, impianti modern bën pushim 1 javë
23/11 18:30
Top News – Kush janë bodigardët e Cristianos! / Dy vëllezër, më parë me mision në Afganistan
23/11 18:09
Top News-Aksidenti tragjik/ Federata Maqedonase shtyn ndeshjet e Kupës
23/11 15:18
Top Channel/ Kukësi mposht Tiranën kryesuese, humbja e parë këtë sezon për kryeqytetasit
23/11 01:47
Top News – Kukësi rihap garën e titullit / Verilindorët i shkakojnë humbjen e parë Tiranës
22/11 22:52
Top News – ‘Paqe’ mes Dinamos dhe Egnatias / mbyllet në një barazim sfida e javës së 9-të
22/11 21:10
Top News-Tirana Taekwondo/Me medalje në ‘Bosnia Open G1’
22/11 16:45
Top Channel/Sot dueli i kreut të Superiores.Kukësi pret Tiranën në Shkodër, Dinamo përballë Egnatias
22/11 16:03
Top News- Teuta ngec ndaj Skënderbeut / Kampionët, vetëm barazim 2-2 ndaj korçarëve
21/11 16:33
Top Channel/ Skënderbeu pret Teutën/ Memelli kërkon maksimumin nga lojtarët e Korçës
20/11 15:15