Top News – Denoncimi në ‘Fiks Fare’/ Agjencia e punësimit mashton me kontrata pune
07/05/2021 22:48

“Aplikime Punësimi” është agjencia e cila ndodhet me seli në Tiranë dhe merr përsipër të pajisë me kontrata punësimi shtetas shqiptar që duan të punojnë jashtë Shqipërisë. Një kontratë e tillë e nënshkruar në këtë agjenci kushton 300 euro, e cila merr përsipër punësimin e personit në shtetin pritës, brënda 3 ditësh nga mbërritja për një periudhë 1 vjeçare, por në fakt nuk ndodh ajo çfarë shkruhet, pasi këto kontrata janë të pavlefshme. Këtë fakt e denoncoi një shtetase shqiptare e cila kishte bërë për gjithë familjen në këtë agjenci 4 kontrata punësimi për në Maltë. Edona Mjeshtri tregoi për Fiksin se kur u desh të priste biletën e vajtjes , përfaqësuesja e agjencisë u tha se duhet të prisnin edhe biletën e kthimit, biletë e cila vërtetonte se do qëndronin si turiste atje për 3 ditë, pra do shkonin në 6 mars dhe do ktheheshin në datën 9 mars. Ndërkohë që në bazë të kontratës duhet të punësoheshin për një vit, gjë e cila nuk ndodhi dhe kjo i detyroi të shkruajnë në një faqe në Facebook, “Shqiptarët e Maltës” dhe aty i ndihmuan dhe u gjetën punë. Ajo thotë kjo kompani që i mashtroi dhe shpenzuan 5 mijë euro dhe duhet të paktën t’ju kthejë lekët e kontrateve, pasi nuk e ka zbatuar atën që kanë nënshkruar. Edona mjeshtri thotë se po te ishte për të shkuar si turiste shkonte vetë, përse duhet të paguante një agjenci punësimi. Gazetarët e Fiksit kërkuan të kontaktonin me përgjegjësen e zyrës e cila pranoi se personat paguan si turistë dhe për bileta kthimi dhe për qëndrim në hotel, por sipas saj kjo ka ndodhur kohët e fundit, pasi më përpara kontrata njihej. Ndërkohë përgjegjësja, Marjana Balliu,pretendoi se denoncuesja Edona Mjeshtri ka hequr dorë vetë nga ndërmjetësimi, dhe për këtë ajo u zotua se do vinte në dispozicion të gazetarëve dokumentin, gjë e cila nuk ndodhi.

Top Channel/ Bletërritësit e bregdetit/ Vetëm me pasion dhe pa asnjë ndihmë prej 40 vitesh
20/06 20:37
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 20:35
Top Channel/ Rreth 100 mijë shtëpiake nuk punojnë, për arsye familjare por edhe tregut të punës
20/06 20:26
Top News – Punësimet në shtet, del raporti/ 20 zyrtarë u ndëshkuan nga dekriminalizimi
20/06 20:25
Top Channel/ Informaliteti, shkak korrupsioni/ Në Shqipëri 35 për qind e ekonomisë është informale
20/06 20:23
Top Channel/ Vila e barit në Shijak/ Arrestohen elektricistët. Në kërkim pronarët e hashashit
20/06 20:20
Top Channel/ Plumba drejt lokalit në Sarandë/ Plagoset administratori dhe një kalimtar
20/06 20:18
Top News – Aty ku kokaina kapet me shumicë/ Porti i durrësit, pika tranzit e trafikantëve
20/06 20:15
Top Channel/ Frikë nga prenotimet? Agjencitë turistike: Shqiptarët vendosin në momentin e fundit
20/06 20:10
Top Channel/ Të gjithë në bregdet/ Rrugët bosh në Tiranë, pak interes edhe për t’u vaksinuar!
20/06 20:05
Top News – Shqiptarët, nis udhëtimi në Gjermani/ Hiqen kufizimet, dyndje e madhe në Rinas
20/06 20:02
Top Channel/ Në Gjermani jo me vaksinë kineze/ Teste dhe dëshmi vaksinimi për Pfizer dhe AstraZeneca
20/06 20:00
Top Channel/ Në kërkim të plazheve të qeta/ Në Lalëz, prej makthit të trafikut dhe mbipopullimit
20/06 19:57
Top Channel/ Kaos nga trafiku për në plazh/ I nxehti pas uljes së infektimeve, dyndje për në bregdet
20/06 19:53
Top Channel/ “Kaloni kufirin më këmbë”/ Policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 19:48
Top Channel/ Trafik i rënduar nga mbikalimi tek plepat në Kavajë, bllokohen rrugët e plazhit
20/06 19:34
Top Channel/ Dita e lirisë nga Covid! Britania e Madhe e pret hapjen më 5 korrik
20/06 19:32
Top News – Nga Tirana për në rreth tjetër/ Si lëvizin deputetët, ndryshimet nga 1991
20/06 18:49
Top Channel/ Përfundon me sukses edicioni i parë i ‘Tiranathlone’, ja kush janë fituesit
20/06 18:32
Top News – Xhirim gomash për ‘karshillëk’/ Itali, dy shqiptarët arrestohen nga policia
20/06 18:24