Top News – Cikloni mesdhetar/ Greqia përballë fenomenit të rrallë
17/09/2020 21:29

Greqia po përgatitet të goditet nga një ciklon i rrallë mesdhetar. Zëvendës ministri i mbrojtjes civile, nikos hardalias, paralajmëroi për një fushë presioni barometrik të ulët që fillon pasditen e të enjtes në perëndim. Cikloni, i quajtur Ianos, do ti afrohet brigjeve perëndimore greke mëngjesin e të premtes. Shpejtësia maksimale e erërave të enjten ishte rreth 90 km në orë. Ianos do të shkaktojë reshje të dendura shiu që do të arrijnë në 400 mm në disa zona, cka mund të rezultojë edhe me përmbytje. Ekziston edhe rreziku i zhvillimit të tornadove. “Ne po përgatitemi që të përnallemi me një fenomen të rrallë moti ekstrem”, tha Hardalias, duke shtuar se qytetarët që jetojnë në rajonet më të predispozuara të preken nga moti i keq duhet të kufizojnë lëvizjet. Ianos do të godasë fillimisht ishujt Zante, Kefalonia dhe Itaka për të vijuar më tej drejt ishujve ilia dhe mesinia, në gadishullin e peloponezit ku ekspertët parashikojnë erëra shkatërrimtare. “Ciklonët mesdhetarë janë një fenomen relativisht i rrallë që është hasur në greqi për herë të parë në 1995 por që janë intensifikuar dhe janë bërë më të shpeshtë në rajonin e mesdheut për shkak të ndryshimeve të klimës”, shtoi Hardalias. Ky fenomen i motit formohet në të njëjtën mënyrë dhe ngjan me ciklonët tropikalë, si ata të parë në SHBA, por janë më të dobët, zakonisht më jetëshkurtër dhe më të vogël në përmasa se ciklonët tropikalë.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53