Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05/2021 18:12

Kur Daniela Vicino nisi punën si mësuese në Sicili, klasa e saj kishte deri në 30 fëmijë. Me uljen e lindshmërisë, ky numër gati është përgjysmuar. Tani klasa ka maksimumi 18 deri 20 fëmijë, në disa raste 15 apo 16. Dhe kjo sipas saj, është shumë e dhimbshme. Prej kohësh Italia ka një nga shkallët më të ulta të lindshmërisë në Evropë, por kjo është përkeqësuar edhe nga pandemia e koronavirusit, dhe tashmë problem nuk janë vetëm maternitetet bosh. Vitin e shkuar, popullsia e Italisë u tkurr me gati 400 mijë – pak a shumë sa popullsia e qytetit të Firences – duke shkuar në 59.3 milionë, teksa vdekjet arritën kulmin, lindjet pikën më të ulët, kurse imigracioni u pakësua. Ekspertët paralajmërojnë se, më pak fëmijë sot, do të thotë më pak taksapagues nesër, gjë që do ta bënte cdo vend më pak produktiv dhe më të paaftë për të mbuluar nevojat e një popullsie në plakje. Ky fakt ka shqetësuar prej kohësh të gjitha shoqëritë e Perëndimit, por është akoma më I rëndë për Italinë, ekonomia e së cilës, është më e dobëta e vendeve të G7-ës. Sakaq, kryeministri Mario Draghi ka premtuar më shumë cerdhe fëmijësh, ndihma për nënat që janë në punë, si dhe kredi për ciftet e reja, në kuadrin e planit prej 221 miliard eurosh të BE-së për rimëkëmbjen nga pandemia. Në 2012 Italia arriti pikën më të ulët të lindshmërisë që nga krijimi I shtetit në vitin 1861, me 534 mijë lindje. Që atëherë, ky rekord I ulët është thyer gati cdo vit. Në 2020, ky numër ra në 404 mijë për shkak të koronavirusit, me një rënie të pritshme në 384 mijë për vitin 2021, prej situatës post-Covid.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13