Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05/2021 18:42

Krimineli i dënuar i luftës, Radovan Karaxhic, do të kryejë pjesën e mbetur të dënimit të tij për masakrën e 8 mijë myslimanëve në Bosnje, në një burg në britaninë e madhe. Ministria e jashtme britanike tha se ai do të transferohej në jë burg në britaninë e madhe nga njësia e burgimit në Holandë, pas një kërkese të zyrtarëve të Kombeve të Bashkuara. Nuk janë dhënë detaje për datën e zhvendosjes por është thënë se të gjitha masat e nevojshme duhet të merren për transferimin e Karaxhicit sa më shpejt që të jetë e mundur”. Lideri i serbëve të bosnjes i kohës së luftës u dënua për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit për rolin e tij në mizoritë e kryera gjatë luftës së viteve 92-95. Karaxhic, ka qenë truri politik pas krimeve të serbëve në luftën e viteve 92-95 në Bosnje. Ai u dënua në mars 2016, për 10 akuza, përfshirë gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës. Ai po ashtu u gjet fajtor për udhëheqjen e një fushate të spastrimit etnik që bëri që kroatët dhe myslimanët të braktisnin zonat e pretenduara nga serbët në Bosnje. Dënimi i tij për gjenocid, u lidh me përgjegjësinë e tij për vrasjen e rreth 8 mijë burrave dhe djemve myslimanë në srebrenicë në 1995. Kjo u cilësua si një nga masakrat më të rënda në evropë që nga lufta e dytë botërore. Karaxhic, ishte president i entitetit serb të bosnjës, Republika Serbska, gjatë luftës atje. Pas luftës, ai u fsheh për shumë vite, duke u maskuar si një eksprt i mjeksisë alternative, para arrestimit të tij, në Serbi, në 2008. Në korrik 2008, Karaxhici u dorëzua në gjykatën e Hagës.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55