Top News – Betimi I Joe Biden zbarkon Garda Kombëtare, Washingtoni në gjendje lufte
13/01/2021 23:02

Washingtoni e pret 20 janarin, ditën e betimit të presidentit të zgjedhur amerikan Joe Biden, me një qetësi që I ngjason asaj përpara stuhisë. Dyqane, banka e hotele kanë nisur të mbulojnë dritaret me panele druri. Policia ka mbyllur disa rrugë, thonë mediat e huaja, ku kalojnë vetëm kamionë të tipit ushtark. Ndërsa arteriet kryesore të qytetit janë mbushur me patrulla policie. Kryetarja e bashkisë, Muriel Boëser, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për 15 ditë. Autoritetet dhe policia janë në gadishmëri sidomos pas paralajmërimeve të FBI-së se në 20 janar, mund të ketë sulme të armatosur mbi Capitol Hill dhe në selitë parlamentare të 50 shteteve amerikane. Ushtarët e Gardës Kombëtare po qëndrojnë në ndërtesën e Kongresit ditë e natë, sic e dëshmojnë qartë edhe fotot e tyre duke fjetur brenda godinës. Pentagoni e guvernatorët e Marylandit dhe Virginias kanë dërguar rreth 15 mijë ushtarë në kryeqytet, një kontigjent ky I ngjashëm me atë të një zone lufte. Agjencitë e zbatimit të ligjit që kanë detyrën për të garantuar sigurinë gjatë ceremonisë së inaugurimit tw Biden janë të vendosura të mos lejojnë përsëritje të kaosit dhe dhunës që u regjistruan një javë më parë në Kapitol. Për disa javë me radhë autoritetet kanë vëzhguar aktivitetin në platforma dixhitale të ektremistëve të djathtë, të cilët bënin thirrje për sulm në Kapitol më 6 janar. Tani ata e kanë zhvendosur vëmendjen tek individët që kanë plane të organizojnë protesta të dhunshme. Pamjet: AFP

Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10
Top News – Në Angli si emigrant, ra në kurth! Fabrikë kanabisi e ‘kopshtarit’ shqiptar
21/01 22:02
Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01 21:27
Top News – Schwarzenegger bën vaksinën/ Apeli i aktorit: Bëni si unë nëse doni të jetoni
21/01 21:23
Top News – E para në Bashkimin Evropian/ Hungaria, miraton për përdorim vaksinën ruse
21/01 20:37
Top News – Stuhia ‘Christoph’ në Britani/ Anglia dhe Uellsi nën alarm për përmbytje
21/01 20:32