Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07/2020 15:37

Mijëra shtretër për pacientët me koronavirus në Bangladesh janë bosh, megjithëse vendi po përballet me një rritje të shpejtë të rasteve të sëmundjes. AFP thotë se disa të prekur ia kanë bërë të qartë punonjësve të shëndetit se “preferojnë më mirë të vdesin në shtëpi sesa në spital”. Vendi ka regjistruar rreth 184 mijë infeksione me COVID-19, dhe gati 3,000 raste të reja po shtohen çdo ditë, ndërsa numri i të vdekurve sot mbërriti në 2.350. Ekspertët thonë se shifrat e vërteta ka të ngjarë shumë më të larta se kaq, pasi sipas tyre, deri tani janë kryer shumë pak testime. Në kryeqytetin Dhaka, rreth 4.800 nga 6.300 shtretër të ndarë për pacientët me koronavirus nuk po përdoren, pranuan zyrtarë të shëndetësisë. Ata thonë se ka vetëm rreth 100 pacientë në një spital të ri me 2,000 shtretër të ndërtuar posaçërisht për të luftuar pandeminë. Specialistë të shëndetit dhe persona të infektuar nga virusi rrefejne se njerëzit janë të shqetësuar për nivelin e kujdesit që ata do të merrnin në një spital publik. Rashid e Mahbub, kreu i Lëvizjes për të Drejtat e Shëndetit në Bangladesh thotë se tek banorët është krijuar perceptimi që spitalet publike nuk janë “miqësore me pacientët”.

Greqia firmos marrëveshjen e delimitimit detar me Egjiptin
06/08 20:29
Top News – Ndahen zonat ekonomike/ Greqia dhe Egjipti, marrëveshje
06/08 19:05
Top News – Rusi, kalojnë liqenin e Bajkalit/ Notarët për ekologjinë
06/08 19:00
Top News – Vala e dytë po vjen/ Rriten infektimet në Evropë
06/08 15:24
Top News – Kina rrit testimet/ Afro 5 milionë tamponë në ditë
06/08 14:55
Top News – Përdorimi i kanabisit/ Nuk bën mire për zemrën
06/08 14:52
Top News – Përpjekjet për vaksinën/ Keqinformimi, rrezik në rritje
06/08 14:43
Top News – Fauci për koronavirusin: Mund të mos çrrënjoset kurrë
06/08 14:40
Top News – Itali/ Dëmtoi veprën e artit, policia identifikon turistin
06/08 13:59
Top News – Prezantohen risitë/ Samsung tenton të rrisë shitjet
06/08 12:47
Top News – Facebook dhe Twitter/ Censurojnë postimet e Trump
06/08 12:44
Top News – 75-vjetori i bombës/ Hiroshima, ceremoni të kufizuar
06/08 12:38
Top News – Alternativa ndaj TikTok/ Instagrami prezanton ‘Reels’
06/08 12:32
Top News – Shpërthimi në Liban/ Shpërthen zemërimi ndaj Qeverisë
06/08 12:26
Top News – Palmer entuziast/ Për bisedimet Kosovë-Serbi
06/08 12:24
Top News – Biden do ta pranojë virtualisht nominimin për president
06/08 12:15
Top News – Qindra viktima në Bejrut/ ‘Arrest shtëpie për përgjegjësit’
05/08 19:38
Top News – Bejrut, pas shpërthimit/ Ajër toksik, ikni nga qyteti
05/08 17:36
Top News – Vajzat më mirë se djemtë/ Mësimi në kohë pandemie
05/08 17:14
Top News – Ekonomia e Suedisë/ U godit më pak nga koronavirusi
05/08 17:06