Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02/2021 18:18

Kompania AstraZeneca po përpiqet që t'ia dorëzojë Bashkimit Evropian vetëm 40 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, deri në fund të marsit.Kjo përbën më pak se gjysmën e shumës që premtoi në kontratën e saj për tremujorin e parë të vitit, pohoi drejtori ekzekutiv i kësaj kompanie, Pascal Soriot. Më herët, AstrazZeneca kishte premtuar se do të ofronte rreth 90 milionë doza në tremujorin e parë të këtij viti.BE-ja e cila është shumë prapa Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe në vaksinimin e qytetarëve, i ka kërkuar vazhdimisht AstraZenecas që të ofrojë më shumë doza të vaksinës."Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t'ia dhënë 40 milionë doza në tremujorin e parë të vitit 2021", tha Soriot, por pa dhënë asnjë informacion lidhur me furnizimin në tremujorin e dytë të vitit 2021. Sipas kontratës, deri në këtë fazë të vitit, kompania është e detyruar që të ofrojë rreth 180 milionë doza të vaksinës. Lajmi vjen vetëm pak ditë pasi BE-ja tregoi se po angazhohet me forcë për të shtuar vaksinimet e për këtë arsye, theksoi se kishte vendosur të blinte dhe 300 milionë doza shtesë të vaksinës Moderna, ndërsa po shton edhe 250 milionë dollarë shtesë për përpjekjet për të luftuar variantet e reja të koronavirusit.

Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30
Top News – Prag konflikti në Europë/ Rusia kërcënon Ukrainën me ndërhyrje ushtarake
10/04 14:15
Top News – OBSH paralajmëron/ ‘Jo’ imunizimit me dy vaksina të ndryshme
10/04 11:56
Top News- Pfizer/ Biontech bën kërkesë/ Vaksina jonë të përdoret dhe tek fëmijët
10/04 10:59
Top News – Programi Artemis i NASA-s/ Për herë të parë, në hënë një njeri me ngjyrë
10/04 10:59
Top News – Asteroidi gjigand i afrohet planetit/ Do të kalojë përmes Tokës dhe Hënës
10/04 01:23
Top News – OBSH, shpërndarja e vaksinave/ Vazhdon të ketë një çekuilibër tronditë
09/04 22:22
Tre astronautët mbërrijnë në stacionin hapësinor, në fluturimin në nder të Gagarin – Pa koment
09/04 21:24
Shpërthim madhor vullkani në ishullin e Karaibeve, Saint Vincent – Pa koment
09/04 21:23