Top News – Ashensorët anti-CoVid/ Në vend të butonave, pedale
22/05/2020 17:22

Pandemia e koronavirusit që është përhapur në të gjithë botën, ka bërë që jeta siç e njihnim deri më tani, të ndryshojë rrënjësisht. Me distancim social, pa shtrëngime duarsh, pa përqafime dhe në vigjilencë të përhershme për të evituar prekjen nga virusi. Ajo që ekspertët kanë këshilluar me forcë, është higjena personale, larja e duarve, dezinfektimi dhe kujdes me sipërfaqet më të ndotura siç janë dorezat e dyerve apo ashensori. Por, bashkë me vigjilencën e rritur, janë shtuar edhe idetë inovatore. Nga Tajlanda, së fundmi, vjen ideja e një ndryshimi të paimagjinueshëm deri më tani të ashensorëve. Në vend të butonave që duhen shtypur për hapjen apo lëvizjen me ta, një qendër tregtare, sjell pedale, gjithçka me qëllim reduktimin e rrezikut të prekjes. Dhe ideja anti-koronavirus e kësaj qendre tregtare në Bangkok, është vlerësuar jo pak nga klientët që kanë thënë se ndjehen më të sigurt në këtë ambjent ku drejtuesit kanë menduar për masat anti covid edhe në ashensor. Pamje: AFP

Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28
Top News/ Harris dhe Trump fillojnë luftën / Sulme verbale ndaj njëri-tjetrit, ndizet fushata
24/07 12:25