Top News – Antikorrupsioni, vjen nga vettingu!/ Del raporti, pse Shqipëria nuk ka rezultat
07/05/2021 12:40

Vendet e Ballkanit Perëndimor miratojnë me sukses ligjet antikorrupsion, për të cilat janë zotuar përpara Bashkimit Europian dhe në kuadër të të ashtuquajturit “Procesi i Berlinit”. Por, kur vjen puna te zbatimi i këtyre ligjeve ngecin. Nisma Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar publikoi dy raporte në lidhje me situatën e korrupsionit për gjashtë vendet kandidate për anëtarësim. Edhe në pjesën për Shqipërinë theksohet problematika e moszbatimit të legjislacionit. Në rrugën e saj drejt BE, thotë raporti, Shqipëria është duke miratuar një paketë ligjesh antikorrupsion të avancuar, por si vullneti politik, ashtu edhe angazhimi i shoqërisë për zbatimin efektiv të këtyre ligjeve mbeten mjaft të ulëta. Por, vlerësohen dy nisma: Vettingu në sistemin e drejtësisë dhe ai në radhët e policisë, si mekanizma me objektiv goditjen e praktikave korruptive në organet kyçe ligjzbatuese.

Top News – Mesazhi i fortë i Yuri Kim për drejtësinë/ ‘Të mos shtiremi, reforma të ecë përpara’
23/06 14:41
Top News – Vrasja e Armando Baboçit në Durrës / Kapet pas shumë muajsh në arrati 27-vjeçari
23/06 14:40
Top Channel/ I nxehti boshatis Lushnjën, qytetarët mbyllen në shtëpi
23/06 14:29
Top Channel/ Korçarët sfidojnë temperaturat e larta, mbushin rrugët e qytetit
23/06 14:29
Top Channel/ I riu me probleme të shëndetit mendor sulmon stafin mjekësor, ja ç’thotë infermierja
23/06 14:27
Top Channel/ Qytetarët e Vlorës lagin kokën me ujë të ftohtë në çezmat publike të qytetit
23/06 14:12
Top Channel/ Temperaturat e larta, qytetarët fierakë freskohen në shatërvanët e qytetit
23/06 14:11
Top Channel/ Të moshuarit në Durrës nuk pyesin për vapën, dalin dhe bëjnë shëtitjen e përditshme
23/06 14:10
Top News – Rrëzohen pretendimet e qeverisë/ Kushtetuesja shqyrton padinë për 30 qershorin
23/06 14:08
Top News – ‘Punë dhe të ardhme të sigurt’/ Rama prezanton portalin kombëtar të punësimit
23/06 14:08
Top Channel/ I nxehti ekstrem në Shkodër, sot temperaturat shkojnë në 40 gradë celcius
23/06 13:17
Top News – Shpërndanin drogë në qytet / Polica arrestohen në flagrancë 6 të rinj
23/06 13:04
Top News – Hetimi për krimin zgjedhor/ Nuk nis procedimi penal për 25 denoncime
23/06 13:02
Top News – Albin Kurti vizitë në Francë/ Takim me presidentin Emmanuel Macron
23/06 13:02
Top News – Drejtuesi humb kontrollin / Mjeti përfundon në karburant, dy të plagosur
23/06 12:53
Top Channel/ KQZ shpërndan mandatet, zyrtarizohen deputetët e zgjedhjeve të 25 prillit
23/06 12:50
Top Channel/ Sot dielli “armiku” më i madh, Elbasani ndër qytetet më të nxehta
23/06 12:49
Top Channel/ Rrëzohen kërkesat e qeverisë, Kushtetuesja shqyrton legjitimitetin e zgjedhjeve lokale
23/06 12:48
Top Channel/ Shqipëria digjet, pluhur nga Afrika dhe lagështi në ajër nga Mesdheu
23/06 12:48
Top Channel/ Për’puthen, audicione në Berat/ Të rinj e të moshuar interes për emisionin
23/06 12:39